Фернанда Алонса выйграў 24 гадзіны Дэйтоны

Стаўшы чэмпіёнам свету ў Формуле-1 (двойчы), выйграўшы 24 гадзіны Ле-Мана і амаль выйграўшы 500 міль Індыянапаліса, Фернанда Алонса дадаў яшчэ адзін трафей у сваю калекцыю: 24 гадзіны Дэйтоны.

У гонцы, адзначанай моцным дажджом, перамога Фернанда Алонса і яго каманды, Уэйна Тэйлара Рэйсінг, была датэрмінова. Калі на завяршэнне 24 гадзін гонкі заставалася каля 1 гадзіны 57 хвілін, кірунак гонкі быў вымушаны перапыніць гонку з-за моцнага дажджу, які адчуваўся.

На момант перапынку гонкі Фернанда Алонса ўзначальваў гонку за рулём Cadillac DPi, абагнаўшы незадоўга раней свайго былога гоншчыка Формулы-1 Фэліпэ Насра.

Тым не менш, пасля больш чым гадзіны чакання рашэння напрамку гонкі прыйшло пацверджанне: гонка не будзе адноўлена, і таму, Фернанда Алонса, Рэнгер ван дэр Зандэ, Камуі Кабаяшы і Джордан Тэйлар перамаглі ў сёлетнім спаборніцтве на цягавітасць.

Каманда Фернанда Алонса 24 гадзіны Дэйтоны

Партугальская са сціплымі паказчыкамі

Гэтай перамогай каманда Фернанда Алонса змяніла перамогу ў мінулым годзе партугальца Жоау Барбозы і Філіпе Альбукерке. У гэтым конкурсе нацыянальны дуэт апынуўся «пераследаваным» тэхнічнымі праблемамі. Яшчэ ў кваліфікацыі праблемы з тармазамі на Cadillac DPi прывялі да таго, што каманда стартавала з 46-га і апошняга месца ў сетцы.

Падпішыцеся на наш канал Youtube

Падчас гонкі праблемы з сістэмай асвятлення вымусілі Cadillac DPi ад Action Express Racing, з якім удзельнічалі Жаао Барбоза і Філіпе Альбукерке, на некалькі піт-стопаў, якія адвялі іх на дзявятае месца, у 20 колах ад пераможцы. Пэдра Ламі, другі партугалец у спаборніцтвах, заняў 22-е месца, кіруючы Ferrari у катэгорыі GTD.

Шкада, што мы не прайшлі гоначную дыстанцыю, але мы былі наперадзе ўначы, удзень, на суха або мокрай трасе, так што я лічу, што мы гэта ў нечым заслужылі.

Фернанда Алонса

З гэтай перамогай Фернанда Алонса далучыўся да Філа Хіла (1964) і Марыё Андрэці (1972) у абмежаванай групе чэмпіёнаў свету Формулы-1, якія выйгралі 24 гадзіны Дэйтоны. Цяпер мэтай іспанца павінна быць заваяванне 500 міль Індыянапаліса і тое, што яны называюць «Трайная карона аўтаспорту» : перамога ў 24-гадзіннай гонцы Ле-Мана, Гран-пры Манака і паўночнаамерыканскай гонцы, што да сёння ўдавалася толькі брытанцу Грэму Хілу.