Jaguar Heritage Challenge ще се завърне през 2016 г

Вторият сезон на Jaguar Heritage Challenge, шампионатът за класически модели на Jaguar, отворен за модели отпреди 1966 г., има зелена светлина за 2016 г.

След успешен първи сезон, в който участваха около 100 пилота, Jaguar реши да повтори предизвикателството. Първото състезание от сезон втори е насрочено за историческия фестивал в Донингтън на 30 април 2016 г., а особената „пета надпревара“ ще бъде потвърдена през следващите няколко седмици. Известно е също, че Гран При на Нюрбургринг Oldtimer Grand Prix ще бъде включена в календара за втора поредна година.

2016 Jaguar Heritage Challenge Race Series ще се проведе в продължение на четири уикенда между април и август, където състезателите ще имат възможност да се състезават на реномирани писти в Обединеното кралство и Германия, както и много специално пето състезание, чиято дата ще бъде потвърдена през следващите седмици .

Потвърдени дати за състезателната серия Jaguar Heritage Challenge за 2016 г.:

• Исторически фестивал в Донингтън: 30 април – 2 май
  • Brands Hatch Super Prix: 2-ри и 3-ти юли
  • Nürburgring Oldtimer Grand Prix: 12-14 август
  • Oulton Park: 27-29 август

През 2015 г. бяха представени широка гама от модели от историята на Jaguar, включително E-Type (SSN 300), който беше принадлежал на сър Джаки Стюарт и който беше управляван от Майк Уилкинсън и Джон Бъсел – спечели общия финален кръг в Oulton Park. Заедно с гамата от впечатляващи D-type Mkl и Mkll, E-Type, XK120 и XK150 представляваха най-емблематичните класики на марката. Обявяването на този нов календар на състезанията съвпада с обявяването на победителите в наградите Jaguar Heritage Challenge 2015, като признание за вълнуващия сезон на запомнящи се исторически състезания.

Общият победител, който имаше напълно солиден и забележителен сезон, беше Анди Уолъс и неговият салон MkI. С две втори места в първото състезание в Donington Park и Brands Hatch, Анди записа три победи в B-Class, спечелвайки му максимален брой точки в крайното класиране.

„За мен е чест да получим максималната награда в Предизвикателство за наследство на Jaguar , тъй като беше изключително забавно да се състезаваш с толкова много талантливи шофьори, както и на толкова разнообразна решетка от модели на Jaguar Heritage. Нямам търпение да се върна към предизвикателството на състезанието на Challenge 2016.” | Анди Уолъс

Връщайки се към резултатите, Боб Бинфийлд завърши втори като цяло. Бинфийлд със своя впечатляващ E-Type зае първо място, две втори места и трето място във всичките пет състезания, като не успя да се класира в Brands Hatch. Джон Бъртън завърши подиума на церемонията по награждаването, след като спечели две зрелищни победи на Brands Hatch и Oulton Park и второ място на Нюрбургринг.

ВИЖ СЪЩО: Колекция Baillon: сто класики, оставени на милостта на времето

Победителите получиха часовник Bremont от колекцията на Jaguar и комплект за багаж на Globetrotter. Специална награда Spirit of the Series получи и Мартин О'Конъл, който участва в четири от петте състезания и стартира перфектно, като спечели своята категория и общо в първия кръг. Късметът обаче не беше на негова страна и три механични проблема го принудиха да изостави останалите три състезания. Той винаги показваше отлични шофьорски умения и дори трябваше да влезе в бокса, беше начело във всички състезания.

„Заедно с гамата части на Heritage Parts и възстановяване на превозни средства, Jaguar Heritage Challenge има за цел да подкрепи и насърчи страстта към марката Jaguar и нейните емблематични модели. Състезанията и другарството между ездачите бяха нещо фантастично за свидетелство и дадоха заслужена почит към богатото състезателно родословие на марката”. | Тим Ханинг, ръководител на Jaguar Land Rover Heritage

Ездачите, които желаят да участват в шампионата през 2016 г., могат да посетят специфичния за новия сезон уебсайт на адрес http://www.hscc.org.uk/jaguar-heritage-challenge за по-подробна информация как да участват.