24 часа на Льо Ман. Toyota се удвоява и Alpine затваря подиума

Toyota Gazoo Racing беше големият победител в изданието на 24-те часа на Льо Ман през 2021 г., като гарантираше „двойника“ в митичното състезание за издръжливост. Това беше четвърта поредна победа за японския отбор. Кола номер 7, с волана на Камуи Кобаяши, Майк Конуей и Хосе Мария Лопес, имаше почти безупречно и безпроблемно състезание.

Автомобилът номер 8 на японската марка, управляван от Хартли, Накаджима и Буеми, имаше някои проблеми по време на състезанието и най-доброто, което можеше да получи, беше второто място, което все пак позволяваше отлично представяне за производителя на страната на изгряващото слънце.

На трето място остана „домашният“ отбор, Alpine Elf Matmut Endurance Team, с Андре Неграо, Максим Ваксивиер и Никола Лапиер, които издигнаха френския флаг на подиума.

Alpine (с номер 36) винаги е бил много постоянен през 24-те часа, но някои грешки на техните пилоти (една от които в първия час на състезанието) диктуват „късметът“ на френския отбор, който след това преминава един от колите на Scuderia Glickenhaus никога не отстъпиха третото място.

Алпийски елф Матмут Льо Ман

Скудерия Гликенхаус, северноамериканският отбор, който направи своя дебют на Льо Ман тази година, си осигури четвърто и пето място, като триото пилоти, съставено от Луис Фелипе Дерани, Оливие Пла и Франк Майло, се утвърдиха като най-бързи и от двамата.

Колата на отбора на WRT с номер 31, управлявана от Робин Фрийнс, Фердинанд Хабсбург и Чарлз Милеси, беше най-добрата от LMP2, като си осигури шесто място като цяло след „колата близнак“, номер 41 (Робърт Кубица, Луис Делетраз от Team WRT и Йе Ифей) се пенсионира в последната обиколка.

Дублирането на белгийския отбор в LMP2 изглеждаше гарантирано, но в резултат на това изоставяне, 28-ма кола на JOTA Sport достигна второ място, с пилоти Шон Гелаел, Стофел Вандорн и Том Блонквист на волана. Триото Жулиен Канал, Уил Стивънс и Джеймс Алън, управляващи автомобил номер 65 на Panis Racing, зае трета позиция.

В GTE Pro победата се усмихна на Ferrari, като автомобил номер 51 от AF Corse (пилотиран от Джеймс Каладо, Алесандро Пиер Гуиди и Ком Ледогар) се наложи срещу конкуренцията.

Ферари Льо Ман 2021

Corvette на Антонио Гарсия, Джордан Тейлър и Ники Катсбърг зае второ място, а официалното Porsche, управлявано от Кевин Естре, Нийл Джани и Майкъл Кристенсен, зае трето място.

Ferrari спечели и в категорията GTE Am с автомобил номер 83 на отбора AF Corse, управляван от Франсоа Перродо, Никлас Нилсен и Алесио Ровера.

Нещастливият португалец…

Колата № 38 на JOTA Sport, на която беше португалецът Антонио Феликс да Коста (в екип с Антъни Дейвидсън и Роберто Гонсалес) беше един от големите фаворити за победа в LMP2, но надеждите му се изчерпаха по-долу“ рано, не успявайки да надмине крайното 13-о място (осмо в категория LMP2).

United Autosports

Филипе Албукерки, който караше автомобил номер 22 на United Autosport с Фил Хансън и Фабио Шерер, дори се бори за лидерството в клас LMP2 за една нощ, но проблем с алтернатора по време на спиране в бокса доведе до забавяне, което никога нямаше да бъде възстановено, водещо до лидерството на португалския пилот. автомобил до не повече от 18 място в кат.

В GTE Pro, HUB Racing Porsche, който стартира от поул позиция и който остави португалеца Алваро Паренте на волана, изоставен за една нощ.