Фернандо Алонсо печели 24-те часа на Дейтона

След като стана световен шампион във Формула 1 (два пъти), спечели 24-те часа на Льо Ман и почти спечели 500 мили Индианаполис, Фернандо Алонсо добави още един трофей към колекцията си: 24-те часа на Дейтона.

В състезание, белязано от силен дъжд, победата на Фернандо Алонсо и неговия отбор Уейн Тейлър Рейсинг дойде предсрочно. Когато имаше около 1 час и 57 минути за завършване на 24-те часа на състезанието, посоката на състезанието беше принудена да прекъсне състезанието поради силния дъжд, който се усещаше.

По време на прекъсването на състезанието Фернандо Алонсо беше начело в състезанието, управлявайки Cadillac DPi, като малко преди това изпревари бившия пилот от Формула 1 Фелипе Наср.

Въпреки това, след повече от час чакане за решението за посоката на състезанието дойде потвърждение: състезанието няма да бъде възобновено и следователно, Фернандо Алонсо, Ренгер ван дер Занде, Камуи Кобаяши и Джордан Тейлър спечелиха тазгодишното състезание за издръжливост.

Отбор на Фернандо Алонсо 24 часа на Дейтона

Португалски със скромно представяне

С тази победа отборът на Фернандо Алонсо наследи този на португалците Жоао Барбоза и Филипе Албукерке, които спечелиха миналата година. В това издание на състезанието националният дует се оказа „преследван“ от технически проблеми. Все още в квалификациите, проблеми със спирачките на Cadillac DPi накараха отбора да стартира от 46-то и последно място в решетката.

Абонирайте се за нашия Youtube канал

По време на състезанието проблеми с осветителната система принудиха Cadillac DPi на Action Express Racing, с който се състезаваха Жоао Барбоса и Филипе Албукерке, до някои спирания в бокса, които ги изместиха на девета позиция, на 20 обиколки от победителя. Педро Лами, другият португалец в състезанието, зае 22-ро място, карайки Ferrari в категория GTD.

Жалко е, че не изпълнихме дистанцията на състезанието, но бяхме напред през нощта, през деня, със суха или мокра писта, така че мисля, че си го заслужихме по някакъв начин.

Фернандо Алонсо

С тази победа Фернандо Алонсо се присъедини към Фил Хил (1964) и Марио Андрети (1972) в ограничената група на световни шампиони от Формула 1, които спечелиха 24-те часа на Дейтона. Сега целта на испанеца трябва да бъде да завладее 500 мили от Индианаполис и това, което те наричат "Тройната корона на автомобилния спорт" : победа в 24-те часа на Льо Ман, Гран при на Монако и състезанието в Северна Америка, нещо, което до днес само британецът Греъм Хил е успял да направи.