El Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 surt a subhasta

Un dels models més emblemàtics de la casa de Maranello es subhastarà al maig i promet fer les delícies de col·leccionistes i aficionats.

Presentat per primera vegada al Saló de l'Automòbil de Brussel·les de 1951, el Ferrari 212 Inter Cabriolet va succeir al Ferrari 166 i 195 com el principal cavall de rampa amb arquitectura coupé i esperit esportiu. Posteriorment, el model italià –amb motor V12 de 2,6 litres i 172 CV, transmissió manual de 5 velocitats i suspensió davantera independent– donaria lloc al Ferrari 250.

Només es van construir 78 unitats, aquest exemple és un dels quatre models dissenyats per la Carrozzeria Alfredo Vignale. Com a tal, l'esportiu va obtenir una carrosseria més detallada, amb èmfasi en la graella davantera amb una barra transversal i contorns cromats, a més del capó redissenyat.

L'interior folrat de pell –amb la particularitat de tenir només un seient al darrere– es troba en excel·lents condicions, com podeu veure a les imatges.

Ferrari 212 Inter Cabriolet (10)

El Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 surt a subhasta 18646_2

VEURE TAMBÉ: Ferrari F40 a la neu: crim o pura diversió?

John McFadden, el primer propietari del cotxe, va vendre el Ferrari 212 Inter Cabriolet a un ciutadà nord-americà a finals dels anys 50, que el va importar als EUA poc després. Entre els anys 60 i 80, aquest model es va passar de mà en mà, havent estat sotmès a un procés de restauració mentrestant.

El model italià va tornar a Europa l'any 1987, de la mà del consorci holandès Pieter Boel i Sander van der Velden. Des d'aleshores, el Ferrari 212 Inter Cabriolet ha aparegut en diferents esdeveniments del “vell continent”, des del Techno Classica fins al Festival de Goodwood. Ara, el model italià serà subhastat per RM Sotheby's en un esdeveniment a Mònaco, el 14 de maig.

El Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 surt a subhasta 18646_3

El Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 surt a subhasta 18646_4

Segueix Razão Automóvel a Instagram i Twitter

Llegeix més