Jacky Ickx. Muž, který ukončil „běhání“ v Le Mans

Anonim

„Start, start, run“ pamatujete? Tak začalo závodění na střední škole.

Závod 24 hodin Le Mans se až do roku 1969 příliš nelišil. Řidiči divoce utíkali k autům jako děti na hřišti. Ale byl jeden pilot, který se odvážil vzepřít se tomuto pravidlu.

V roce 1969 sledovalo zahájení 24 hodin Le Mans více než 400 000 lidí. Na startovní signál se všichni jezdci rozběhli ke svým vozům kromě jednoho… Jackyho Ickxe.

Klidná chůze ve svém Fordu GT40, zatímco ostatní jezdci běželi, byl způsob, jakým Jacky Ickx, aka „Monsieur Le Mans“, protestoval proti takovému odjezdu.

Nebylo to bezpečné. Aby ušetřili pár sekund, piloti dokonce vzlétli, aniž by si pořádně připnuli pásy.

Přesně za těchto okolností se v předchozím ročníku závodu 24 hodin Le Mans vážně zranil krajan Jackyho Ickxe Willy Mairesse. Následky této nehody dovedly nešťastného belgického jezdce k sebevraždě a čelil nemožnosti návratu k závodění.

Odjezd v Le Mans 1969

Kvůli jeho protestní chůzi vzlétl Jacky Ickx jako poslední. A při jedné z těch smutných náhod si tento typ startu vyžádal i během prvního kola závodu 24 hodin Le Mans další život při nehodě. Zranění, která utrpěl pilot John Woolfe (Porsche 917), byla smrtelná. Zranění, kterým by se dalo předejít, kdyby si Woolfe zapnul bezpečnostní pás.

dvojnásobná výhra

Přestože Jacky Ickx na začátku závodu klesl na poslední místo, nakonec vyhrál 24 hodin Le Mans společně s Jackiem Oliverem za volantem Fordu GT40. Bylo to jedno z nejvíce sporných vítězství v historii 24 hodin Le Mans. Rozdíl Ickxe a Olivera (Ford GT40) na Hanse Herrmanna a Gérarda Larrousse (Porsche 908), kteří jeli na druhém místě, byl po 24 hodinách jen pár sekund!

Konec 24 hodin le mans 1969
O 24 hodin později byl rozdíl mezi 1. a 2. místem tento.

Vítězství Jackyho Ickxe v roce 1969 bylo jen prvním z mnoha (celkem šest vítězství) v tomto mýtickém vytrvalostním závodě. Dalším vítězstvím Ickxe, neméně důležitým, byl konec závodního zápasu. Jeho protest sui generis a zjevné narušení bezpečnosti způsobily konec tohoto typu motoristického zápasu. Do dneška.

Dvojnásobný mistr světa Endurance, dvojnásobný vicemistr světa Formule 1 a vítěz Dakaru Jacky Ickx je skutečnou žijící legendou motoristického sportu. Gentleman na sjezdovce i mimo ni.