24 hodin Le Mans opět překvapuje

Jak někdo řekl před několika lety „prognózy až na konci hry“. A stejně jako fotbal (promiňte to srovnání), ani 24 hodin v Le Mans není prognostika.

Toyota startovala jako velký favorit tohoto ročníku nejreprezentativnějšího vytrvalostního závodu na světě, ale výkon TS050 byl poznamenán mechanickými problémy – problémy, které se mimochodem týkaly všech vozů kategorie LMP1.

Padla noc a problémy dopadly i na Toyotu. A když slunce znovu vysvitlo, osvítilo bílý, černý a červený lak stuttgartských vozů jasněji. Tváře v boxech Toyoty byly zděšené. Na trati to bylo Porsche 919 Hybrid #1, které vedlo 85. ročník závodu 24 hodin Le Mans.

Ale ani opatrné tempo jezdců Porsche 919 Hybrid #1 se nedokázalo vyhnout mechanickým problémům motoru V4, který, jak se zdá, nebyl uzpůsoben tak, aby vydržel vysoké teploty, které byly cítit na okruhu La Sarthe. . Do konce závodu zbývaly čtyři hodiny a vůz Porsche číslo 1 odstoupil s problémem s tepelným motorem.

Příběh o zajíci a želvě

Tváří v tvář problémům, které postihly všechny (!) vozy v kategorii LMP1, převzala náklady závodu „želva“ v kategorii LMP2. Mluvíme o Jackie Chan DC Racing Team Oreca #38 — ano, to je Jackie Chan, o kterém přemýšlíte… — pilotovaný Ho-Pin Tungem, Thomasem Laurentem a Oliverem Jarvisem. Oreca #38 vedl závod až něco málo přes hodinu před koncem závodu.

Bezesporu jeden ze senzačních týmů těchto 24 hodin Le Mans, protože kromě triumfu v kategorii LMP2 dosáhl i na absolutní druhé místo, a obsadil tak pozici, která byla původně vyhrazena „monstrům“ kategorie LMP1. Ale v Le Mans nelze vítězství považovat za samozřejmost, ani porážku…

Jackie Chan DC Racing Team Oreca #38

vědět, jak trpět

Byl tam tým, který věděl, jak trpět. Mluvíme o mechanikech a řidičích (Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber) Porsche 919 Hybrid #2. Vůz, který skončil na posledním místě poté, co v první části závodu utrpěl poškození předního elektromotoru.

Vše bylo zřejmě ztraceno. Podle všeho. Po stažení 919 Hybrid #1 ale poslední Porsche na trati vidělo příležitost zaútočit na vedení a zahájilo útok na 1. místo týmu Jackie Chan DC Racing. Něco málo přes hodinu od konce závodu bylo v čele závodu opět Porsche. Prvními poraženými v tomto vydání byli ti, kteří nakonec zvítězili. A tenhle?

Jezdci Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber mohou za toto vítězství poděkovat svým mechanikům.

Ač se to může zdát, nebylo to vítězství spadlé z nebe zásluhou zbývajícího LMP1. Bylo to vítězství odporu a vytrvalosti. Vítězství dosažené na dráze i mimo ni. Jezdci Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber mohou za toto vítězství děkovat svým mechanikům, kteří za něco málo přes hodinu dokázali vyměnit elektromotor 919 Hybrid po počáteční poruše. Tváří v tvář stejnému problému jediné Toyotě, která dokončila závod, trvalo dvě hodiny, než provedla stejnou opravu.

GTE PRO a GTE Am

V kategorii GTE PRO došlo také na drama. Závod se rozhodl až v posledním kole, kdy defekt vyřadil z boje o vítězství Corvette C7 R #63 Jana Magnussena, Antonia Garciu a Jordana Taylora. Vítězství by skončilo úsměvné pro Aston Martin Jonathana Adama, Darrena Turnera a Daniela Serry.

V kategorii GTE Am zvítězilo Ferraria týmu JMW Motorsport Driese Vanthoora, Willa Stevense a Roberta Simtha. Pódium třídy dokončili Marco Cioci, Aaron Scott a Duncan Camero ve Ferrari 488 #55 Spirit of Race a Cooper McNeil, William Sweedler a Towsend Bell ve Ferrari 488 #62 Scuderia Corsa.