15 faktů, které jste nevěděli o vítězství Porsche v Le Mans

Porsche si tento víkend připsalo své 18. vítězství v závodě 24 hodin Le Mans. Edice, která se zapíše do historie jako jedna z nejspornějších vůbec.

Stuttgartská značka právě zveřejnila 15 faktů a čísel o své účasti na 84. ročníku 24 hodin Le Mans. Velmi zajímavá informace, která vám umožní udělat si další představu o úsilí, které je vyžadováno od strojů a řidičů na královském závodě světového vytrvalostního závodu.

Věděli jste, že…

Fakt 1 - Vítězný tým Romain Dumas (FR), Neel Jani (CH) a Marc Lieb (DE) ve voze č. 2 absolvoval 384 kol v celkové délce 5 233,54 kilometrů.

Fakt 2 - Vůz č. 2 (vítěz) vedl závod 51 kol, zatímco vůz č. 1 Tima Bernharda (DE), Brendana Hartleyho a Marka Webbera (AU) vedl 52 kol.

Fakt 3 - Kvůli mnoha etapám se sníženou rychlostí způsobenou obdobími se safety car a pomalými oblastmi byla vzdálenost ujetá v závodě téměř o 150 km kratší než v roce 2015.

Fakt 4 - Po dobu 327 z 384 kol dokázal vůz #2 dosáhnout maximálního závodního tempa.

Fakt 5 - Celkem závod viděl čtyři etapy safety car (16 kol) a 24 zón označených jako pomalé.

Fakt 6 - Vůz č. 2 strávil v boxech celkem 38 minut a pět sekund kvůli doplnění paliva a výměně pneumatik. Kvůli výměně vodní pumpy a opravám vzniklých škod byl vůz #1 v boxech celkem dvě hodiny, 59 minut a 14 sekund.

VIZ TAKÉ: Nejúžasnější Porsche v detailech

Fakt 7 - Průměrná rychlost vítězného Porsche 919 Hybrid byla 216,4 km/h a nejvyšší rychlost tohoto závodního Porsche byla 333,9 km/h, kterých dosáhl Brendon Hartley v 50. kole.

Fakt 8 - Porsche 919 Hybrid se vzpamatovalo a spotřebovalo 2,22 kWh na kolo. Pokud by se jednalo o elektrárnu, mohl by mít rodinný dům dodávku elektřiny na 3 měsíce.

Fakt 9 – Auto #2 použilo v závodě 11 sad pneumatik. První sada pneumatik byla mokrá, všechny ostatní byly hladké.

Fakt 10 - Nejdelší vzdálenost ujetá se sadou pneumatik byla 53 kol, za volantem seděl Marc Lieb.

Fakt 11 - Nejrychlejší zastávka v boxech pro tým Porsche, včetně výměny pneumatik a jezdce, byla 1:22,5 minuty, zatímco nejrychlejší zastávka v boxech pro doplnění paliva proběhla za 65,2 sekund.

Fakt 12 - Převodovka vítězného Porsche byla během 24 hodin závodu použita 22 984krát (převodovky a redukce).

Fakt 13 - Pro co nejlepší viditelnost měly prototypy čtyři vrstvy ochrany na čelním skle, které byly odstraněny vždy, když to bylo nutné.

Fakt 14 - Během 24 hodin bylo do boxů přeneseno 32,11 gigabajtů dat z vozu #2.

Fakt 15 – Po 3 kolech mistrovství světa FIA World Endurance Championship s dvojnásobným počtem bodů v Le Mans nyní Porsche vede šampionát se 127 body, následuje Audi (95) a Toyota (79). V mistrovství světa jezdců Dumas/Jani/Lieb získali 94 bodů a vedou s rozdílem 39 bodů. Bernhard/Hartley/Webber jsou na 19. místě s 3,5 body.

Obrázek a video: Porsche