O kolik rychlejší je BMW M5 Competition na Nürburgringu ve srovnání s M5?

THE Soutěž BMW M5 je M5 o něco výkonnější, rychlejší a… „hardcore“ než běžná M5. Výkon stoupl z 600 na 625 koní a 750 Nm maximálního točivého momentu je k dispozici v širším pásmu otáček, což zlepšuje už tak velmi dobré akcelerace.

Výkonný V8 twin turbo dělá z hmotnosti 1940 kg „kocoura“. Zrychlení na 100 km/h za pouhých 3,3 s a na 200 km/h za 10,8 s — rozdíl ne více než několik desetin oproti běžné M5. Maximální rychlost je 305 km/h, což je hodnota, kterou může dosáhnout i běžná M5, pokud zvolíme Pack M Driver.

Řízení je přesnější, říká BMW s ohledem na změny provedené na podvozku.

M5 Competition je o 7 mm blíže k zemi, hodnoty odklonu byly znovu upraveny, některá pouzdra byla vyměněna a přední stabilizátor má nové vzpěry a zadní část je odlišná od stávající M5. Tlumiče jsou také o 10 % pevnější, stejně jako uložení motoru jsou tužší.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Navzdory mnoha provedeným změnám jsou nakonec spíše vylepšením stávajícího receptu než znovuobjevením M5.

Jaký je dosažený čas?

Pro měření zisků Sport Auto důkladně otestoval BMW M5 Competition, jehož součástí byl i návrat na nejslavnější okruh ze všech, Nordschleife na Nürburgringu. Soutěž M5 nezklamala tím, že získala čas 7 min 35,9 s — pozoruhodná hodnota vzhledem k hmotnosti super sedanu.

Comeback, který se neobešel bez dramatického dojmu, s nebohým ptákem, který se setkal se svým koncem poté, co ve vzteku narazil do čelního skla M5 — ve videu rychle vpřed na 3:55.

Jsou to pouhé tři sekundy od času dosaženého kompaktnější a lehčí Alfou Romeo Giulia Quadrifoglio a dalších 14 s od času dosaženého extrémnějším Jaguarem XE SV Project 8 (7min21s).

A co běžná M5? Naštěstí Sport Auto již při předchozí příležitosti vzalo běžnou M5 do „zeleného pekla“ a ve srovnání s M5 Competition ztrácí 3 s a zůstává o 7 min 38,92 s. Pokrok? Bezpochyby, ale na 20 km dlouhém okruhu se tři vteřiny zdají málo.