McLaren-Ford, který dal vítězství Ayrtonu Sennovi v Monaku, jde do aukce

Ayrtona Sennu není třeba představovat. Trojnásobný šampion tohoto sportu, který je mnohými považován za nejlepšího pilota Formule 1 všech dob, získal všechny své tituly na palubě McLarenu. Rok 1993 by byl posledním rokem, kdy byli Senna a McLaren spolu.

Pro McLaren to byl také rok změn, protože v předchozím roce skončila dohoda s Hondou o dodávkách motorů. Pro šampionát v roce 1993 se McLaren obrátil na Fordovy služby — motor V8 HB vyrobený v Cosworthu.

McLaren MP4/8A, Ayrton Senna na GP Monaka 1993

McLaren-Ford MP4/8A, navzdory Sennovým vlastním pochybnostem o konkurenceschopnosti V8 ve srovnání s výkonnými V10 od Renaultu, byl stále mechanickou a technologickou tour de force a ukázal se jako jeden z konkurenceschopnějších strojů.

Jednotka McLaren-Ford který se bude 11. května dražit v Monaku společností Bonhams, je podvozek „6“, který se zúčastnil osmi závodů mistrovství světa formule 1 v roce 1993. Jeho debut na GP Španělska v Barceloně zaručil druhý místo – vítězství by získal Williams-Renault Alaina Prosta.

GP Monaka se trápí

Další závod, na legendárním monackém okruhu, nezačal zrovna nejlépe. Ayrton Senna ve volném tréninku prudce havaroval, zřejmě kvůli problému se sofistikovaným aktivním odpružením — stalo se to tak rychle, že Senna nemohl pustit volant, než auto havarovalo a poranil si palec.

Podvozek „6“ byl rychle opraven, aby se mohl zúčastnit sobotní kvalifikace a zajel třetí nejrychlejší čas za Alainem Prostem, který získal pole-position, a Michaelem Schumacherem za volantem Benetton-Ford.

V závodě byl Prost penalizován – 10sekundová zastávka v boxech – za příliš brzký start, což umožnilo Schumacherovi vést závod až do 33. kola, kdy musel odstoupit kvůli poruše hydrauliky. Senna se ujal vedení a nikdy se nepustil, nechal Damona Hilla ve druhém Williams-Renault o 15 sekund dál.

Bylo by to šesté vítězství Ayrtona Senny v Monaku, čímž by překonal pět vítězství Grahama Hilla, což je rekord z roku 1969.

konec kariéry

McLaren-Ford MP4/8A, šasi „6“, se vrátil k závodům v GP Kanady, Francie, Spojeného království, Německa, Belgie a Itálie, aniž by však dosáhl na stupně vítězů. Podvozek „6“ ukončil svou kariéru jako rezervní vůz na GP Japonska a Austrálie.

MP4/8A by byl také vozem, který by McLarenu zajistil titul týmu s největším počtem vítězství v závodech Grand Prix a sesadil by Ferrari z trůnu – rekord, který by si udržoval až do roku 1995.

Tento rok si připomínáme 25. výročí MP4/8A s aukcí podvozku „6“ v Monaku, která se shoduje s měsícem, ve kterém Ayrton Senna dosáhl svého rekordu vítězství na legendárním okruhu. Jedinečná příležitost…