20 let na hranici. Luso-francouzské týmy měly smůlu v den, kdy Luck mluvil lotyšsky

Speciální, od začátku, protože jde o 20. ročník, 24h TT Vila de Fronteira 2017 se zapíše do historie také tím, jak divadelní převrat v poslední hodině závodu rozhodl o názvu závodu. vítěz. S loterií Šťastný a Smolař nedával zlato ne banditovi, ale některým tak nečekaným, jako jsou překvapení Lotyši!

Hranice 24 hodin 2017

Poté, co jsme většinu závodu šli vpřed a cíl už byl jen pár kol před námi, mechanické problémy skončily tak, že zmařily naděje obou AC Nissan Proto z Andrade Competition, poté na prvním místě z MMP Evo 3 of tým Thierry Charbonnier. S tím, co se stalo, mají dokonce pruhy téměř zla, když k nim dojde, obojí, přičemž cíl se již objevuje na obzoru.

Věřit ve vítězství, cítit porážku

Navzdory různým problémům, se kterými se potýkali během závodu, dokonce museli třikrát měnit asistované řízení vozu AC Nissan Proto, tým Mário a Alexandre Andradeovi, Cédric Duple, Yann Morize a Luís Ribeiro byl tím, kdo vstup v poslední hodině závodu, s lepší pozicí k vítězství ve 24 Hours of Frontier. Nejen proto, že byl vepředu, ale také proto, že měl na druhém místě MMP Evo 3 Francouze Thierryho Charbonniera, který byl tým s Paulo Marquesem, Alexandrem Ré a José Pimentou, v dobré vzdálenosti. Zatímco tým na třetím místě, lotyšský tým Tempo 24H, mohl aspirovat jen o málo víc než nejnižší místo na stupních vítězů, kvůli dvoukolovému zpoždění vedoucího týmu.

Nicméně divadelní rána závodu, který měl letos nečekaně dobré počasí a tradiční špatnou podlahu, dva důležité aspekty, se nakonec začaly objevovat nedlouho poté, kdy primární hřídel vozu Thierryho Charbonniera povolila. MMP Evo 3 sbírá v boxech, bez šance na návrat na trať.

A pokud zpráva o opuštění francouzsko-portugalského týmu začala být velmi sladkým dárkem pro tehdejší první klasifikované, kteří od té doby začali téměř z celého srdce věřit v zisk šestého titulu ve Fronteiře, pravdou je, že důvěra byla slunce málo trvá. Protože po půl hodině by měl přijít na řadu Nissan Proto z Andrade Competition, aby se vrátil k problémům a dokonce si vynutil vjezd do boxů. Abych tam vlastně už neodcházel; alespoň včas vstoupit na trať před 24 hodinami závodu, jak to vyžadují předpisy.

Když dar spadl z nebe ve Frontieru

S prvními dvěma mimo silnici, po Caze Tomahawk od JC Brocharda (v prvních kolech vypadal jako zajíc!), AC Nissan Proto, Chevrolet Sebastiena Vincendaua a Sadev Orix Stéphana Barbryho. olovo – skvělé emoce! -, tak překvapivě Igor Skoks, Rudolfs Skoks a Arvis Pikis za volantem Mitsubushi Pajero z Tempa 24H viděli vedení a krátce nato mu vítězství doslova spadlo do klína!

Ani nejkategorizovanějšímu nováčkovi tohoto 20. ročníku 24 Horas TT Vila de Fronteira, Mini All4 Racing oficiálního týmu BMW, X-Raid, poprvé v závodě v Alenteju a s řízením daným Italové Michele de Nora, Michelle a Carlo Cinotto a Paolo Bachella dokonce snili o pokusu dostat se do boje o první místo – v neposlední řadě proto, že mezi italsko-německým týmem nebyla jen rozbitá převodovka, kvůli které prohráli 40 minut ve hře výměnou za Sadeva Orixe, pilotovaného Barbrym, Pierrem a Louisem Lauilhe, který se také nehodlal vzdát třetího místa.

prohlášení

„Tuto soutěž dobře známe. Zúčastnil jsem se sedmkrát a týmu se to povedlo třináctkrát. Předem jsme odvedli skvělou práci a taktika fungovala. Už jsme obsadili druhé a třetí místo, ale vyhrát znamená vyhrát! Byl to neuvěřitelný závod,“ řekl na závěr závodu Rudolfs Skoks, který je ve svých 24 letech nejmladším členem Tempo 24H. Uvědomil jsem si však, že „hodinu do konce jsem nevěřil, že je možné vyhrát! Naše auto bylo vždy na 100 procent. Neměli jsme žádné mechanické problémy a vítězství je spravedlivé i přes smůlu soupeře.“

Ten největší smolař, tým Andrade Competition, měl na tváři jednoho ze svých jezdců Mária Andradeho obraz zklamání. Což neopomnělo v exkluzivních prohlášeních pro Razão Automóvel poukázat na to, že „obzvláště v noci to byla skutečná bitva kvůli problémům, kterým jsme čelili v autě. Elektrický posilovač řízení jsme museli měnit třikrát, díky čemuž je to, jak to celé dopadlo, ještě neslavnější. Nicméně příští rok tu budeme znovu a pokusíme se vyhrát!“.

Portugalci

V 24 Horas TT Vila de Fronteira opět dominovaly portugalsko-francouzské týmy, nebo pokud Velšané nebyli jednou z mála zemí, které mají ve svém off-roadovém kalendáři akci, jako je ta ve Fronteiře, 24 Horas de Paris, nejlepší výhradně portugalský tým skončil Victor Conceição, Nuno Pires a Tiago Rodrigues za volantem Nissanu Navara. Ačkoli a na rozdíl od toho, co se stalo za posledních 12 let, edice, ve kterých byly na stupních vítězů vždy portugalské týmy, které se nedostaly dál než na páté místo celkově, hned za André Bastet's Propultion Springbook.

Ve zbytku a v závodě, který i přes fantastickou účast – jezdecky, ale i divácky! – , ve skutečnosti není součástí ani mistrovství republiky v terénu, ani mistrovství světa modality a ani tentokrát se národnímu šampionovi v off-roadu nepodařilo připojit k titulu, vítězství v Hranice. S Ricardem, již dvojnásobným portugalským šampionem, který se však nedostal na lepší než 10. místo, za volantem MMP Rally Raid, který sdílel s dalším národním šampionem Pedrem Granchou a Laurentem Polettim a Ronaldem Bassem. Tentokrát byly na vině problémy s turbem, které zhatily veškeré aspirace, a to i přes nasazení celého týmu, který dokázal vyměnit jezdce za 10 sekund a vyměnit chladič za něco kolem 4 minut!

Naopak více štěstí pro portugalské jezdce v kategorii T2, Carlos Faustino, Hélder Cordeiro, Rui Pinho, Pedro Lopes a Jorge Caetano dovezli Nissan Pathfinder k vítězství mezi těmito vozy a na celkové 13. místo. Využil také smůlu Rómula Branca, který v Nissanu Navara skončil beznadějně pozdě, když dvakrát rozbil závěsné trojúhelníky.

Totální výzva Mazda

Duo Pedro Dias da Silva/José Janela podle očekávání potvrdilo své první vítězství v Mazda Total Challenge a dovezlo Mazdu CX-5 Proto z PRKSport Rally Teamu k šachovnicové vlajce na celkově 47. místě. Skončil před formacemi Pedro Cachola a Pedro Salgueiro, respektive 48. a 49. celkově.

Navíc k tomuto rozdílu z hlediska celkové klasifikace Pedro Dias da Silva připomněl, že „CX-5 nebyly vyrobeny, na rozdíl od drtivé většiny vozů, které zde jezdí, pro tento typ závodů. Jsou velmi těžké. Mimochodem, toto, spolu s náklady na takový závod, jsou některé z důvodů, proč jsem byl jedním z obhájců toho, že Challenge by neměla mít 24 hodin, ale národní mistrovství jako celek.“