24 Ώρες Λε Μαν. Η Toyota διπλασιάζεται και η Alpine κλείνει το βάθρο

Η Toyota Gazoo Racing ήταν ο μεγάλος νικητής της έκδοσης του 2021 των 24 ωρών του Le Mans, εξασφαλίζοντας το «διπλό» στον μυθικό αγώνα αντοχής. Ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ιαπωνική ομάδα. Το αυτοκίνητο νούμερο 7, το οποίο είχε τους Kamui Kobayashi, Mike Conway και José Maria Lopez στο τιμόνι, είχε έναν ουσιαστικά άψογο και χωρίς προβλήματα αγώνα.

Το νούμερο 8 αυτοκίνητο της Ιαπωνικής μάρκας, που οδηγούσαν οι Hartley, Nakajima και Buemi, είχε κάποια προβλήματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και το καλύτερο που μπορούσε να πάρει ήταν η δεύτερη θέση, επιτρέποντας ακόμα μια εξαιρετική απόδοση στον κατασκευαστή της χώρας του ανατέλλοντος ηλίου.

Στην τρίτη θέση βρέθηκε η ομάδα «σπίτι», η Alpine Elf Matmut Endurance Team, με τους André Negrão, Maxime Vaxivière και Nicolas Lapierre να ανεβάζουν τη γαλλική σημαία στο βάθρο.

Η Alpine (με νούμερο 36) ήταν πάντα πολύ συνεπής σε όλο το 24ωρο, αλλά κάποια λάθη των οδηγών τους (ένα εκ των οποίων την πρώτη ώρα του αγώνα) υπαγόρευσαν την «τύχη» της γαλλικής ομάδας, η οποία στη συνέχεια πέρασε ένα από τα τα αυτοκίνητα της Scuderia Glickenhaus δεν εγκατέλειψαν ποτέ την τρίτη θέση.

Alpine Elf Matmut Le Mans

Η Scuderia Glickenhaus, η ομάδα της Βόρειας Αμερικής που έκανε το ντεμπούτο της στο Le Mans φέτος, εξασφάλισε την τέταρτη και πέμπτη θέση, με την τριάδα των οδηγών που αποτελούν οι Luis Felipe Derani, Olivier Pla και Franck Mailleux να επιβεβαιώνονται ως οι ταχύτεροι και από τους δύο.

Το αυτοκίνητο της ομάδας WRT με αριθμό 31, με οδηγό τους Robin Frijns, Ferdinand Habsburg και Charles Milesi, ήταν το καλύτερο του LMP2, εξασφαλίζοντας την έκτη θέση γενικής, μετά το «δίδυμο αυτοκίνητο», νούμερο 41 (Robert Kubica, Louis Deletraz της ομάδας WRT και Ye Yifei) αποσύρθηκε στον τελευταίο γύρο.

Το διπλό της βελγικής ομάδας στο LMP2 φαινόταν εγγυημένο, αλλά ως αποτέλεσμα αυτής της εγκατάλειψης, το μονοθέσιο Νο. 28 της JOTA Sport έφτασε στη δεύτερη θέση, με οδηγούς τους Sean Gelael, Stoffel Vandoorne και Tom Blonqvist στο τιμόνι. Η τριάδα Julien Canal, Will Stevens και James Allen, οδηγώντας το νούμερο 65 αυτοκίνητο της Panis Racing, κατέλαβε την τρίτη θέση.

Στο GTE Pro, η νίκη χαμογέλασε στη Ferrari, με το αυτοκίνητο νούμερο 51 από τον AF Corse (με πιλότο από τους James Calado, Alessandro Pier Guidi και Côme Ledogar) να επιβάλλεται ενάντια στον ανταγωνισμό.

Ferrari Le Mans 2021

Η Corvette των Antonio Garcia, Jordan Taylor και Nicky Catsburg πήρε τη δεύτερη θέση και η επίσημη Porsche που οδηγούσαν οι Kevin Estre, Neel Jani και Michael Christensen κατέλαβε την τρίτη θέση.

Η Ferrari κέρδισε επίσης στην κατηγορία GTE Am με το νούμερο 83 αυτοκίνητο της ομάδας AF Corse, που οδηγούσαν οι François Perrodo, Nicklas Nielsen και Alessio Rovera.

Ο άτυχος Πορτογάλος…

Το αυτοκίνητο της JOTA Sport Νο. 38, που είχε τον Πορτογάλο António Félix da Costa (ομάδα με τους Anthony Davidson και Roberto Gonzalez) στο τιμόνι, ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί για να κερδίσει στο LMP2, αλλά είδε τις ελπίδες του να εξαντλούνται». νωρίς, αποτυγχάνοντας να ξεπεράσει την τελική 13η θέση (όγδοη στην κατηγορία LMP2).

United Autosports

Ο Filipe Albuquerque, ο οποίος οδήγησε το μονοθέσιο νούμερο 22 της United Autosport με τους Phil Hanson και Fabio Scherer, πάλεψε ακόμη και για το προβάδισμα στην κατηγορία LMP2 κατά τη διάρκεια της νύχτας, αλλά ένα πρόβλημα με τον εναλλάκτη κατά τη διάρκεια ενός pit stop οδήγησε σε καθυστέρηση που δεν μπορούσε ποτέ να αποκατασταθεί, οδηγώντας τον Πορτογάλο οδηγό. αυτοκίνητο μέχρι την 18η θέση στην κατηγορία.

Στο GTE Pro, η HUB Racing Porsche που ξεκίνησε από την pole position και που είχε τον Πορτογάλο Álvaro Parente στο τιμόνι εγκαταλείφθηκε μέσα σε μια νύχτα.