O Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 sae a poxa

Un dos modelos máis emblemáticos da casa de Maranello sairá a poxa en maio e promete facer as delicias de coleccionistas e afeccionados.

Presentado por primeira vez no Salón do Automóbil de Bruxelas de 1951, o Ferrari 212 Inter Cabriolet sucedeu aos Ferrari 166 e 195 como o principal cabalo de rampa con arquitectura coupé e espírito deportivo. Posteriormente, o modelo italiano –con motor V12 de 2,6 litros e 172 CV, transmisión manual de 5 velocidades e suspensión dianteira independente– daría lugar ao Ferrari 250.

Só se construíron 78 unidades, sendo este exemplo un dos catro modelos deseñados pola Carrozzeria Alfredo Vignale. Como tal, o deportivo gañou unha carrocería máis detallada, con énfase na calandra dianteira cunha barra transversal e contornos cromados, ademais do capó redeseñado.

O interior forrado en pel -coa particularidade de ter só un asento na parte traseira- atópase en excelentes condicións, como podedes ver nas imaxes.

Ferrari 212 Inter Cabriolet (10)

O Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 sae a poxa 18646_2

VER TAMÉN: Ferrari F40 na neve: crime ou pura diversión?

John McFadden, o primeiro propietario do coche, vendeu o Ferrari 212 Inter Cabriolet a un cidadán estadounidense a finais da década de 1950, quen o importou aos Estados Unidos pouco despois. Entre os anos 60 e 80, este modelo pasou de man en man, sendo sometido a un proceso de restauración mentres tanto.

A modelo italiana regresou a Europa en 1987, da man do consorcio holandés Pieter Boel e Sander van der Velden. Desde entón, o Ferrari 212 Inter Cabriolet apareceu en varios eventos do "vello continente", desde o Techno Classica ata o Festival de Goodwood. Agora, o modelo italiano será poxado por RM Sotheby's nun evento en Mónaco, o 14 de maio.

O Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 sae a poxa 18646_3

O Ferrari 212 Inter Cabriolet de 1952 sae a poxa 18646_4

Siga a Razão Automóvel en Instagram e Twitter

Le máis