U Bakuu, opet pobjeđuješ, Mercedes? Što očekivati od VN Azerbajdžana

Uz tri dosad odigrane utrke, ključna riječ za ovo izdanje svjetskog prvenstva Formule 1 bila je samo jedna: hegemonija. To je da u tri testa, izbrojane su tri Mercedesove pobjede (dva za Hamiltona i jedan za Bottasa) te je u svim utrkama njemačka momčad uspjela zauzeti prva dva mjesta na postolju.

S obzirom na ove brojke i dobar tajming koji je pokazao Mercedes, postavlja se pitanje: hoće li Mercedes uspjeti doći do četvrtog jedan-dva zaredom i postati prva momčad u povijesti Formule 1 koja je stigla do prvog i drugog mjesta u prve četiri utrke godine?

Glavni tim sposoban za borbu protiv hegemonije srebrnih strijela je Ferrari, ali istina je da automobil marke Cavallina Rampantea nije ispunio očekivanja i tom se pitanju pridodaju kontroverzne naredbe momčadi koje, čini se, i dalje idu u prilog Vettelu protiv Leclerca koji je završio što je mladog monegaškog vozača koštalo četvrtog mjesta u Kini.

Lewis Hamilton Baku 2018
Prošle godine je na ovaj način završila Velika nagrada Azerbajdžana. Hoće li i ove godine biti isto?

Krug u Bakuu

Prva utrka održana na europskom tlu (da, Azerbajdžan je dio Europe...), VN Azerbajdžana održava se na uvijek zahtjevnom urbanom krugu Bakua, rasipnoj stazi s okršajima i nesrećama na kojima su prošle godine bili vozači Red Bulla Max Verstappen i Daniel Ricciardo se sudaraju jedan s drugim ili Bottas gubi pobjedu zbog uboda.

Pretplatite se na naše obavijesti

Uvršten u prvenstvo Formule 1 tek 2016., staza u Bakuu proteže se na 6.003 km (to je najduža urbana staza u prvenstvu), s 20 krivina i najužim dijelom, sa samo sedam metara širine između zavoja 9 i 10 i prosječna širina između zavoja 7 i 12 od samo 7,2 m.

Zanimljivo je da nijedan vozač nikada nije osvojio ovu Grand Prix dva puta, a od sadašnjeg rasporeda tu su pobijedili samo Lewis Hamilton i Daniel Ricciardo. Što se tiče timova, najbolji rekord u Bakuu je Mercedes koji je pobijedio na utrci u posljednje dvije godine.

Što očekivati?

Osim "bitke" između Mercedesa i Ferrarija (koji je čak ažurirao SF90), Red Bull vidi priliku za upad između njih dvojice, čak najavljuje ažuriranje Hondinog motora za VN Azerbajdžana.

Dalje unatrag, bit će nekoliko timova koji će pokušati iskoristiti uobičajene trkačke incidente (vrlo česte u Bakuu) kako bi krenuli naprijed. Među njima se ističu Renault, koji je vidio kako je Ricciardo konačno završio utrku u Kini (i na 7. mjestu) ili McLaren, koji se nada da će se približiti prvim mjestima.

Slobodni treninzi su već počeli i istina je da su ih do sada obilježili... incidenti, s Georgeom Russellom iz Williamsa koji je udario u poklopac šahta i natjerao stazu na čišćenje. Kao nesreća, dizalica za vuču koja je jednosjed vraćala u boks srušila se ispod mosta. Sudar je prouzročio puknuće dizalice, zbog čega je izgubio ulje, koje je pobjeglo... pogodite što... točno iznad Williamsovog jednosjeda! Gledaj video:

Što se tiče Velike nagrade Azerbajdžana, ona bi trebala početi u nedjelju u 13:05 (po vremenu kopnenog Portugala).