Honda Civic Type R je «kralj europskih staza»

Tijekom dva mjeseca Honda Civic Type R je obišla pet europskih staza – Silverstone, Spa-Francorchamps, Monza, Estoril i Hungaroring – želeći se potvrditi kao lider kompaktne obitelji.

Inspirirani Hondom Civic Type R, koja je zabilježila najbolje vrijeme na Nürburgringu za vozila s prednjim pogonom – a koju je nedavno pobijedio novi Volkswagen Golf GTI Clubsport S – inženjeri japanske marke uzeli su primjer sportskog automobila na pet europskih krugova. Cilj je bio učvrstiti poziciju Honde Civic Type R kao lidera među članovima kompaktne obitelji visokih performansi – bez mehaničkih preinaka, jamči marku.

Avantura je započela prošlog travnja, u Silverstoneu, gdje je japanski sportski automobil prešao britansku stazu za 2 minute i 44 sekunde. Nezadovoljan konačnim vremenom, jahač Matt Neal vratio se tri tjedna kasnije – već uz povoljnije vremenske uvjete – i to je trajalo samo 2 minute i 31 sekundu.

Honda Civic Type R je «kralj europskih staza» 30115_1

VIDI TAKOĐER: Audi Offroad Experience počinje 24. lipnja

Putovanje je nastavljeno u svibnju na belgijskoj stazi Spa-Francorchamps. Pilot Rob Huff postigao je vrijeme od 2 minute i 56 sekundi. Sljedeći izazov bila je povijesna staza u Monzi, ovaj put s Mađarom Norbertom Micheliszom za volanom. Japanskom sportskom automobilu trebalo je samo 2 minute i 15 sekundi da završi krug. Na našoj vrlo poznatoj stazi Estoril, suprotno planiranom, za volan Honde Civic Type R sjedao je Bruno Correia, zbog nesreće Tiaga Monteira na WTCC utrci nekoliko dana prije. Međutim, sa samo jednim danom treninga, Bruno Correia je na kraju postigao rekordno vrijeme od 2 minute i 4 sekunde.

Izazov je završio 6. lipnja na Hungaroringu u Mađarskoj, s domaćim vozačem – Norbertom Micheliszom – koji je odradio izazov na najbolji mogući način s konačnim vremenom od 2 minute i 10 sekundi. “Ovo je dokaz da je naš tim razvio pravi natjecateljski sportski automobil za cestu”, priznao je Philip Ross, potpredsjednik Honda Motor Europe.