24 sata Le Mansa. Toyota se udvostručuje, a Alpine zatvara postolje

Toyota Gazoo Racing bio je veliki pobjednik izdanja 24 sata Le Mansa 2021., jamčivši "dvojku" u mitskoj utrci izdržljivosti. Bila je to četvrta uzastopna pobjeda japanske reprezentacije. Automobil broj 7, u kojem su za volanom bili Kamui Kobayashi, Mike Conway i José Maria Lopez, imao je gotovo besprijekornu utrku bez problema.

Automobil broj 8 japanske proizvodnje, koji su vozili Hartley, Nakajima i Buemi, imao je nekih problema tijekom cijele utrke, a najbolje što je mogao dobiti bilo je drugo mjesto, što je ipak omogućilo izvrstan učinak za proizvođača zemlje izlazećeg sunca.

Na trećem mjestu bila je "domaća" ekipa, Alpine Elf Matmut Endurance Team, s Andréom Negrãom, Maximeom Vaxivièreom i Nicolasom Lapierreom koji su ponijeli francusku zastavu na postolje.

Alpine (sa 36. brojem) uvijek je bio vrlo dosljedan tijekom 24 sata, ali neke pogreške njihovih vozača (od kojih jedna u prvom satu utrke) diktiraju "sreću" francuskog tima, koji je nakon toga prošao jednog od automobili Scuderije Glickenhausa nikada nisu odustali od trećeg mjesta.

Alpski vilenjak Matmut Le Mans

Scuderia Glickenhaus, sjevernoamerička momčad koja je ove godine debitirala u Le Mansu, osigurala je četvrto i peto mjesto, a trojac vozača koji su činili Luis Felipe Derani, Olivier Pla i Franck Mailleux potvrdio je kao najbrži od oba.

Timski WRT automobil broj 31, koji su vozili Robin Frijns, Ferdinand Habsburg i Charles Milesi, bio je najbolji od LMP2, osiguravši ukupno šesto mjesto, nakon "twin cara", broj 41 (Robert Kubica, Louis Deletraz iz tima WRT i Ye Yifei) povukao se u posljednjem krugu.

Dvostruki belgijski tim u LMP2 činio se zajamčenim, ali kao rezultat ovog napuštanja, 28. automobil JOTA Sporta stigao je do drugog mjesta, s vozačima Seanom Gelaelom, Stoffelom Vandoorneom i Tomom Blonqvistom za upravljačem. Trojac Julien Canal, Will Stevens i James Allen, koji su vozili automobil s brojem 65 Panis Racinga, zauzeo je treće mjesto.

U GTE Pro, pobjeda se osmjehnula Ferrariju, s automobilom broj 51 AF Corse (koju su pilotirali James Calado, Alessandro Pier Guidi i Côme Ledogar) koji se nametnuo protiv konkurencije.

Ferrari Le Mans 2021

Corvette Antonio Garcia, Jordan Taylor i Nicky Catsburg zauzela je drugo mjesto, a službeni Porsche koji su vozili Kevin Estre, Neel Jani i Michael Christensen zauzeo je treće mjesto.

Ferrari je također pobijedio u kategoriji GTE Am s 83. automobilom AF Corse tima, koji su vozili François Perrodo, Nicklas Nielsen i Alessio Rovera.

Nesretni Portugalci…

Automobil JOTA Sport br. 38, koji je za volanom imao Portugalca Antónia Félixa da Costu (u timu s Anthonyjem Davidsonom i Robertom Gonzalezom), bio je jedan od velikih favorita za pobjedu u LMP2, ali je vidio i njegove nade ispod” rano, ne uspjevši prijeći dalje od konačnog 13. mjesta (osmo u kategoriji LMP2).

United Autosports

Filipe Albuquerque, koji je vozio United Autosportov broj 22 s Philom Hansonom i Fabiom Schererom, čak se preko noći izborio za vodstvo u klasi LMP2, ali problem s alternatorom tijekom zaustavljanja u boksu doveo je do kašnjenja koje se nikada neće nadoknaditi, što je dovelo do vodstva portugalskog vozača auto do ne više od 18. mjesta u kategoriji.

U GTE Pro-u, HUB Racing Porscheu koji je startao s pole positiona, a za volanom je preko noći napušten Portugalac Álvaro Parente.