Fernando Alonso pobjeđuje na 24 sata Daytone

Nakon što je postao svjetski prvak u Formuli 1 (dva puta), pobijedio na 24 sata Le Mansa i gotovo pobijedio na 500 milja Indianapolisa, Fernando Alonso dodao je još jedan trofej svojoj kolekciji: 24 sata Daytone.

U utrci koju je obilježila jaka kiša, pobjeda Fernanda Alonsa i njegovog tima Waynea Taylora Racinga stigla je prije roka. Kada je bilo oko 1 sat i 57 minuta za završetak 24 sata utrke, smjer utrke je bio prisiljen prekinuti utrku zbog jake kiše koja se osjećala.

U trenutku prekida utrke, Fernando Alonso je bio vodeći u utrci vozeći Cadillac DPi, netom prije toga prestigavši kolegu bivšeg vozača Formule 1 Felipea Nasra.

Ipak, nakon više od sat vremena čekanja na odluku o smjeru utrke stigla je potvrda: utrka se neće nastaviti i stoga, Fernando Alonso, Renger van der Zande, Kamui Kobayashi i Jordan Taylor pobijedili su na ovogodišnjoj utrci izdržljivosti.

Fernando Alonso tim 24 sata Daytone

Portugalac skromne izvedbe

Ovom pobjedom momčad Fernanda Alonsa naslijedila je portugalsku João Barbosu i Filipea Albuquerquea, koji su pobijedili prošle godine. U ovom izdanju natjecanja nacionalni dvojac našao se "progonjen" tehničkim problemima. Još u kvalifikacijama, problemi s kočnicama na Cadillac DPi doveli su momčad do starta s 46. i posljednjeg mjesta na ljestvici.

Pretplatite se na naš Youtube kanal

Tijekom utrke, problemi sa sustavom rasvjete natjerali su Cadillac DPi tvrtke Action Express Racing, s kojim su se utrkivali João Barbosa i Filipe Albuquerque, na nekoliko zaustavljanja u boksu koji su ih izbacili na devetu poziciju, 20 krugova od pobjednika. Pedro Lamy, drugi Portugalac na natjecanju, zauzeo je 22. mjesto, vozeći Ferrari u kategoriji GTD.

Žalosno je što nismo odradili trkačku distancu, ali smo bili ispred po noći, danju, sa stazom suhom ili mokrom, tako da mislim da smo to na neki način i zaslužili.

Fernando Alonso

Ovom pobjedom Fernando Alonso se pridružio Phil Hillu (1964.) i Mariu Andrettiju (1972.) u ograničenoj skupini svjetskih prvaka Formule 1 koji su pobijedili na 24 sata Daytone. Sada, cilj Španjolaca mora biti osvajanje 500 milja Indianapolisa i onoga što oni zovu "Trojna kruna moto sporta" : pobjeda na 24 sata Le Mansa, VN Monaca i utrci Sjeverne Amerike, nešto što je do danas uspio samo Britanac Graham Hill.