Mazda 787B koja vrišti na Le Mans, molim

Pitali smo marljivog čitatelja, kao iznenađenje, što želi vidjeti objavljeno u Razão Automóvelu ovog vikenda. Odgovor je bio jednostavan i jasan: "Mazda 787B koja vrišti na Le Mans, molim."

THE Mazda 787B je prava ikona, bio je jedini japanski model u povijesti koji je osvojio 24 sata Le Mansa i to je učinio impresivno. Pravi benzinac nije ravnodušan na jedinstveno "pjevanje" svog Wankel R26B. Četiri rotora imala su maksimalnu snagu od 900 KS, ali je bila ograničena na 700 KS kako bi izdržala najduže vožnje. Pripreme za nastupnu utrku Mazde 787B u Le Mansu odvijale su se na stazi Silverstone Circuit i na autodromu Estoril, gdje je Mazda 787B prešla više od 4700 km u testiranju.

Godine 1991. Johnny Herbert, zajedno s Bertrandom Gachotom i Volkerom Weidlerom, odnio je Mazdu 787B na najviše mjesto na postolju na 59. izdanju 24H Le Mansa. No Herbert, unatoč tome što je Mazdu 787B odveo do kraja utrke, nije stigao do postolja kako bi primio zasluženi trofej. Kad je utrka završila, bio je toliko dehidriran i pothranjen da su ga morali pomoći bolničari i odvesti u okružni medicinski centar.

U ovom videu vidimo vozača Johnnyja Herberta, natrag za volanom Mazde 787B, kako slavi 20. godišnjicu svoje pobjede u Le Mansu.