Португалија е-спортски шампионат во брзина. Победниците во Лагуна Сека

Anonim

Вториот тест на Португалија е-спортски шампионат во брзина , која смета на организацијата на Португалската федерација за автомобили и картинг (ФПАК), се одржа оваа среда (20-ти) и повторно не разочара.

Трката се одржа на митската северноамериканска патека Лагуна Сека и имаше две трки, како што ќе се случи со сите фази од шампионатот. Можете да го видите (или прегледате) преносот на трката овде.

Првата трка од 25 минути ја освои Диого Коста Пинто, од тимот на „Тим Редлајн“. Дилан Скривенс од тимот на „Urano ESports“ ја намали финишот на второто место, пред Нуно Хенрикес, кој трчајќи за „Lotema“ го затвори подиумот.

Португалија е-спортски шампионат во брзина. Победниците во Лагуна Сека 3036_1

Конечно рангирање - Трка 1

Втората трка, која траеше 40 минути, ја освои Дилан Скривенс од тимот „Урано ЕСпортс“, кој го победи Диого Паис Солипа од „За победа“. Подиумот го затвори Педро Ескарго од „Twenty7 Motorsport“.

тркање 2 шлаг

Конечно рангирање - Трка 2

Следна станица е патеката Цукуба

Следната фаза од португалскиот шампионат за брзина во еСпорт - што е организиран од Automóvel Clube de Portugal (ACP) и од Sports&You и го има Razão Automóvel како медиумски партнер - ќе се игра на јапонската патека на патеката Tsukuba и е закажана за на 23 и 24 ноември, повторно во формат на две трки (25 + 40 мин).