Victoria lui Citröen la Vila Real și frustrarea lui Monteiro

În cursa WTCC portugheză, Tiago Monteiro a fost de altfel la începutul cursei a 2-a, iar câștigătorul a fost Citröen, cu chinezul Ma Qing Hua, la comenzile lui Citroen C-Elysée, ocupand primul loc și Muller pe locul 2.

Direcția cursei a încheiat cursa cu trei ture mai devreme decât se aștepta. Fusese o cursă marcată de mai multe accidente, o serie de trei inaugurată de portughezul Tiago Monteiro (Honda Civic). Am fost acolo și am putut să confirmăm tristețea fanilor în fața accidentului care l-a alungat pe Tiago Monteiro.

Yvan Muller (Citröen C-Elyseée) și italianul Gabriele Tarquini (Honda Civic) au reușit să scape de confuzie și să completeze podiumul în spatele lui Ma Qing Hua. Pilotul zburător a obținut a 2-a victorie din carieră la Vila Real.

De la accident la accident la steag roșu

Dificultățile întâmpinate de șoferi în cursa de dimineață au „venit pe pitch” în cursul după-amiezii, în principal pentru că presiunea a fost foarte mare. Cu Vila Real nemaifiind oportunități de depășire, toată lumea căuta o greșeală.

Tiago Monteiro a fost primul scos, portughezul, care a plecat de pe locul 5, a fost sub presiune pentru un start bun, factor decisiv în acest traseu. Când a încercat să „poteze” Honda Civic între Lada Vesta a olandezului Nick Catsburg și Jaap Van Lagen, Tiago nu a reușit să evite accidentul. Cursa a fost neutralizată timp de patru tururi, timp necesar pentru a scoate Honda de pe scena. Până atunci, Citröen deținea lider, Ma Quin Hua și Muller ocupând primul și, respectiv, al doilea.

Accident Tiago Monteiro-8

Pe locul 3 a urmat olandezul Nick Catsburg și mai lent decât trenul care l-a urmat, compus din Gabriele Tarquini, Norbert Michelisz (Honda Civic), Sebastien Loeb (Citroen C-Elysée) și Jose Maria Lopez (Citroen C-Elysée). În turul 10, o intrare mai largă de la Catsburg i-a oferit lui Tarquini spațiu pentru a încerca să depășească, urmat de Michelisz și Loeb, dar o atingere ar scoate legenda raliului din cursă la Vila Real.

În turul 12, Nick Catsburg (Lada) s-a prăbușit violent pe șine în coborârea de la Mateus. Epava care a fost împrăștiată în jurul pistei a determinat direcția de cursă să decidă să arate steagul roșu.

Vorbind după cursă, Ma Qing Hua a mulțumit echipei „Pentru munca excelentă făcută ieri, când obiectivul a fost să asigure pole-ul pentru a doua cursă. Am început bine și am revenit pe cel mai înalt loc pe podium. Nu știu ce s-a întâmplat în spatele meu și singura mea preocupare a fost să rămân concentrată în spatele „mașinii de siguranță”, pentru a obține o descoperire. Când mi-au spus că cursa sa încheiat, a fost fantastic. Victoria mea într-o competiție de cupă mondială este o veste bună pentru sportul cu motor din China”.

Riderul Citröen Yvan Muller a fost „Satisfăcut de podium, deoarece nu am putut aștepta mult. Am mai pierdut câteva puncte în fața lui Lopez, dar nimic nu este decis. Ieri, am simțit vibrații în calificări și nu am putut să lupt pentru 'pole', dar acestea sunt situații de motorsport. Am mers cât am putut de repede, dar mama a fost mai rapidă și a meritat victoria”.

Gabriele Tarquini, in schimb, a marturisit ca „Ieri am intrebat daca vor sa plec de la 'pole' pentru a doua cursa, pentru ca era suficient sa fac un tur lent, dar mi-au spus ca nu si ca ar trebui sa incerc sa fac. ajunge la Q3. Weekendul acesta am avut poate cea mai bună mașină a sezonului și am obținut un rezultat bun. Am avut noroc când Tiago a avut accidentul, pentru că am fost alături de el și apoi am atacat-o pe Lada, pentru că nu aveam nimic de pierdut. Pe aceste circuite, care nu au drepte lungi, mașinile noastre sunt bune și putem juca un joc mai asemănător cu cele Citröen”.

Pilotul portughez Tiago Monteiro a rămas cu „Un sentiment de frustrare, pentru că podiumul a fost posibil și pentru că am pierdut puncte în campionat. La startul celei de-a doua curse am trecut prin singurul loc de unde puteam încerca să trec, dar Lada-ul m-a strâns, am avut ghinion că s-au atins roțile și a fost imposibil de evitat accidentul. Acum să testăm, gândindu-ne la următoarea cursă, care este în Japonia.”