Honda Civic Type R este „regele circuitelor europene”

Timp de două luni, Honda Civic Type R a parcurs cinci circuite europene – Silverstone, Spa-Francorchamps, Monza, Estoril și Hungaroring – căutând să se afirme ca lider al familiei compacte.

Inspirați de Honda Civic Type R, care a înregistrat cel mai bun timp pe Nürburgring pentru vehiculele cu tracțiune față – și care a fost învins recent de noul Volkswagen Golf GTI Clubsport S – inginerii mărcii japoneze au luat un exemplu de mașină sport la cinci circuite europene. Obiectivul a fost consolidarea poziției Honda Civic Type R de lider al membrilor familiei compacte de înaltă performanță – fără modificări mecanice, garantează marca.

Aventura a început în aprilie anul trecut, la Silverstone, unde mașina sport japoneză a finalizat circuitul britanic în 2 minute și 44 de secunde. Nemulțumit de timpul final, pilotul Matt Neal a revenit trei săptămâni mai târziu – deja cu condiții meteorologice mai favorabile – și a durat doar 2 minute și 31 de secunde.

Honda Civic Type R este „regele circuitelor europene” 30115_1

VEZI ȘI: Audi Offroad Experience începe pe 24 iunie

Călătoria a continuat în luna mai pe circuitul belgian Spa-Francorchamps. Pilotul Rob Huff a reușit un timp de 2 minute și 56 de secunde. Următoarea provocare a fost circuitul istoric Monza, de data aceasta cu ungurul Norbert Michelisz la volan. Mașina sport japoneză a durat doar 2 minute și 15 secunde pentru a finaliza circuitul. Pe foarte cunoscutul nostru circuit din Estoril, spre deosebire de ceea ce era planificat, Bruno Correia a fost cel care a luat volanul Honda Civic Type R, din cauza accidentului lui Tiago Monteiro într-o cursă WTCC cu câteva zile înainte. Cu toate acestea, cu doar o zi de antrenament, Bruno Correia a ajuns să obțină un timp record de 2 minute și 4 secunde.

Provocarea s-a încheiat pe 6 iunie la Hungaroring, Ungaria, cu pilotul gazdă – Norbert Michelisz – completând provocarea în cel mai bun mod posibil, cu un timp final de 2 minute și 10 secunde. „Aceasta este dovada că echipa noastră a dezvoltat o adevărată mașină sport de competiție pentru șosea”, a mărturisit Philip Ross, vicepreședintele Honda Motor Europe.