Stéphane Peterhansel câștigă etapa a 4-a a Dakarului

Anonim

Astăzi promitea o cursă echilibrată cu dificultăți suplimentare, dar Stéphane Peterhansel a demonstrat că „cine știe, nu va uita”.

Stéphane Peterhansel (Peugeot) a surprins competiția cucerind cu stil etapa a 4-a, completând circuitul Jujuy cu un avantaj de 11 secunde față de locul doi, spaniolul Carlos Sainz. Cât despre Sébastien Loeb, pilotul a terminat pe locul 3, la 27 de secunde de câștigător. Peugeot a reușit astfel să câștige cele trei locuri pe podium.

După un start echilibrat, Peterhansel s-a distanțat de rivalii săi în a doua jumătate a cursei. Odată cu victoria din prima parte a „Etapei de maraton”, care continuă mâine, Peterhansel a obținut cea de-a 33-a victorie la Dakar (a 66-a dacă luăm în considerare victoriile la motociclete).

RELATE: Așa s-a născut Dakarul, cea mai mare aventură din lume

În fruntea clasamentului general, francezul Sebastien Loeb rămâne la comenzile lui Peugeot 2008 DKR16, presat de Peterhansel, care a urcat pe locul doi.

Pe motociclete, Joan Barreda a dominat etapa din start, dar în final a fost penalizat pentru viteză. Astfel, victoria a ajuns să-i zâmbească portughezului Paulo Gonçalves, cu un avantaj de 2m35s față de Rúben Faria (Husqvarna).