Formula 1: prima victorie a lui Daniel Ricciardo

După 57 de curse în Formula 1 a venit primul triumf al lui Daniel Ricciardo. Pilotul Red Bull a pus capăt hegemoniei lui Mercedes. Un spectacol excelent de Formula 1 la Marele Premiu al Canadei.

Pentru prima dată în acest sezon, Mercedes-ul nu a trecut peste competiție. Red Bull a ocupat din nou cel mai înalt loc pe podium, grație unei performanțe excelente a lui Daniel Ricciardo, punând capăt dominației Mercedes.

Pilotul australian în vârstă de 24 de ani a câștigat primul său mare premiu, după două locuri trei în acest sezon, învingându-l încă o dată pe coechipierul său Sebastian Vettel care a terminat pe locul 3.

Pe locul 2, cu probleme cu sistemul de frânare a terminat Nico Rosberg. Coechipierul său Lewis Hamilton, care a fost forțat să se retragă, nu a fost atât de norocos. Un rezultat care l-a avantajat enorm pe Rosberg în lupta pentru campionat. Pilotul german a mai adăugat 140 de puncte, față de 118 pentru Hamilton, în timp ce Ricciardo a urcat pe locul trei, cu 69 de puncte, datorită acestui triumf.

Un triumf care ia naștere pe merite proprii, dar și în beneficiul nenorocirilor din monolocul Mercedes. Jenson Button (McLaren), Nico Hulkenberg (Force India) și spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) au terminat pe următoarele poziții. Massa și Pérez nu au terminat din cauza unui accident între cei doi în ultimul tur, când se luptau pentru locul 4.