Jaguar Heritage Challenge va reveni în 2016

Al doilea sezon al Jaguar Heritage Challenge, campionatul Jaguar model clasic deschis modelelor anterioare 1966, are undă verde pentru 2016.

După un prim sezon de succes, în care au participat aproximativ 100 de piloți, Jaguar a decis să repete provocarea. Prima cursă din sezonul doi este programată pentru Festivalul Istoric de la Donington pe 30 aprilie 2016, iar „a cincea cursă” particulară va fi confirmată în următoarele câteva săptămâni. De asemenea, se știe că Grand Prix-ul Oldtimer de la Nürburgring va fi inclus în calendar pentru al doilea an consecutiv.

Seria de curse Jaguar Heritage Challenge 2016 se va desfășura pe parcursul a patru weekend-uri între aprilie și august, unde pilotii vor avea ocazia să concureze pe circuite renumite din Marea Britanie și Germania, precum și o a cincea cursă foarte specială a cărei dată va fi confirmată în săptămânile următoare. .

Date confirmate pentru Jaguar Heritage Challenge Race Series 2016:

• Festivalul istoric Donington: 30 aprilie – 2 mai
  • Brands Hatch Super Prix: 2 și 3 iulie
  • Nürburgring Oldtimer Grand Prix: 12 – 14 august
  • Oulton Park: 27 – 29 august

O gamă largă de modele din istoria Jaguar au fost reprezentate în 2015, inclusiv un E-Type (SSN 300), care aparținuse lui Sir Jackie Stewart și care a fost condus de Mike Wilkinson și John Bussell – a câștigat runda finală generală la Oulton Park. Împreună cu o gamă impresionantă de D-type Mkl și Mkll, E-Type, XK120 și XK150 au reprezentat cele mai emblematice clasice ale mărcii. Anunțul acestui nou calendar de curse coincide cu anunțarea câștigătorilor premiilor Jaguar Heritage Challenge 2015, în semn de recunoaștere a unui sezon incitant de curse istorice memorabile.

Câștigătorul general, care a avut un sezon total solid și remarcabil, a fost Andy Wallace și salonul său MkI. Cu două locuri secunde în prima cursă de la Donington Park și Brands Hatch, Andy a înregistrat trei victorii în clasa B, câștigându-i numărul maxim de puncte în clasamentul final.

„Este o onoare să primim premiul maxim în Jaguar Heritage Challenge , deoarece a fost extraordinar de distractiv să concurezi cu atât de mulți șoferi talentați, precum și pe o grilă atât de variată de modele Jaguar Heritage. Abia aștept să mă întorc la provocarea competiției la Challenge 2016.” | Andy Wallace

Revenind la rezultate, Bob Binfield a terminat pe locul al doilea la general. Binfield, cu impresionantul său E-Type, a ocupat primul loc, două locuri secunde și locul trei în toate cele cinci curse, nereușind să se califice la Brands Hatch. John Burton a completat podiumul la ceremonia de premiere după ce a obținut două victorii spectaculoase la Brands Hatch și Oulton Park și un loc al doilea pe Nürburgring.

VEZI ȘI: Colecția Baillon: o sută de clasice lăsate la mila timpului

Câștigătorii au primit un ceas Bremont din colecția Jaguar și un set de bagaje Globetrotter. Un premiu special Spirit of the Series a fost acordat și lui Martin O'Connell, care a participat la patru din cele cinci curse și a început perfect câștigând categoria sa și general în prima rundă. Totuși, norocul nu a fost de partea lui și trei probleme mecanice l-au forțat să abandoneze cele trei curse rămase. El a dat întotdeauna dovadă de abilități excelente de condus și chiar și a trebuit să intre la boxe a fost în fruntea tuturor curselor.

„Împreună cu gama Heritage Parts de piese și restaurare a vehiculelor, Jaguar Heritage Challenge își propune să susțină și să stimuleze pasiunea pentru marca Jaguar și modelele sale emblematice. Competițiile și camaraderia dintre călăreți au fost ceva fantastic de văzut și au oferit un omagiu meritat pedigree-ului bogat de competiție al mărcii”. | Tim Hanning, șeful Jaguar Land Rover Heritage

Călăreții care doresc să participe la campionatul 2016 pot vizita site-ul web specific pentru noul sezon la http://www.hscc.org.uk/jaguar-heritage-challenge pentru informații mai detaliate despre cum să participe.