Formula 1: Rosberg câștigă GP-ul Austriei

Hegemonia lui Mercedes s-a extins la GP-ul Austriei. Nico Rosberg a câștigat din nou și prelungește liderul în Campionatul Mondial de Formula 1.

Încă o dată, Mercedes a dictat regulile într-un weekend de Formula 1. Nu au reușit să ajungă în pole-position, dar nu au reușit să câștige. Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu al Austriei de Formula 1, chiar dacă Williams ocupa primul rând al grilei și unde părea că totul se pregătește pentru o victorie istorică pentru marca engleză. Rosberg s-a mutat în față la prima oprire la boxe, iar din acel moment avantajul a crescut.

VEZI ȘI: Piloții WTCC nici nu au vrut să creadă că în 2015 vor trece prin Nürburgring

În al doilea rând, a terminat Lewis Hamilton. Pilotul englez a reușit să-l depășească pe Valtteri Bottas la schimbarea anvelopelor și chiar a încercat să-l ajungă din urmă pe coechipierul său, în disputa pentru locul întâi fără succes.

Marele Premiu al Austriei, Red Bull Ring 19-22 iunie 2014

Cel mai mare învins s-a dovedit a fi Felipe Massa, care, plecând de pe prima poziție pe grilă, a încheiat cursa pe locul 4. Pilotul brazilian a fost principala victimă a opririlor la boxe. Mai mult noroc a avut colegul său, Valtteri Bottas, care a avut un weekend strălucit: a terminat pe locul 3 și abia a reușit să ajungă la pole-position.

Pe locul 5 a terminat Fernando Alonso, secundat de un inspirat Sergio Pérez, care a terminat pe un excelent loc 6 la comenzile monopostului Force India. Kimmi Raikkonen a închis Top 10, plângându-se de probleme cu motorul Ferrari-ului său.