Și du-te trei! Filipe Albuquerque triumfă din nou în cele 24 de ore de la Daytona

Anonim

După un an 2020 grozav în care nu numai că a câștigat 24 de ore de la Le Mans la clasa LMP2, dar a câștigat și Campionatul Mondial de Anduranță FIA și European Le Mans Series, Filipe Albuquerque a intrat „pe piciorul drept” în 2021.

În cele 24 de ore de la Daytona, prima cursă a anului din Campionatul de anduranță din America de Nord (IMSA), pilotul portughez a urcat din nou pe cel mai înalt loc pe podium, câștigând a doua victorie generală în cursă (a treia a fost obținută în 2013 la categoria GTD).

Debutând la bordul Acura al noii sale echipe, Wayne Taylor Racing, pilotul portughez a împărțit volanul cu piloții Ricky Taylor, Helio Castroneves și Alexander Rossi.

Filipe Albuquerque 24 de ore din Daytona
Filipe Albuquerque a început 2021 așa cum a încheiat 2020: urcând pe podium.

o victorie grea

Cursa disputată la Daytona s-a încheiat cu o diferență de doar 4.704 secunde între Acura din Albuquerque și Cadillac-ul japonezului Kamui Kobayashi (Cadillac) și de 6.562 secunde între primul și al treilea.

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru

Acura numărul 10, pilotat de portughez, a ajuns pe primul loc al cursei cu aproximativ 12 ore de final și de atunci practic nu a mai părăsit acea poziție, rezistând „atacurilor” adversarilor.

Despre această competiție, Filipe Albuquerque a spus: „Nici măcar nu am cuvinte să descriu sentimentul acestei victorii. A fost cea mai grea cursă din viața mea, mereu la limită, încercând să compensez progresul adversarilor noștri”.

De remarcat și rezultatul obținut de João Barbosa (care a câștigat deja competiția de trei ori, ultima în 2018 împărțind mașina cu Filipe Albuquerque). De data aceasta, pilotul portughez a concurat la categoria LMP3 și, la volanul unui Nissan Ligier JS P320 din echipa Sean Creech Motorsport, a obținut locul doi în clasă.