Jacky Ickx. Omul care a încheiat „alergarea” de la Le Mans

„Începe, începe, fugi” îți amintești? Așa au început cursele în liceu.

24 de ore de la Le Mans, până la ediția din 1969, nu a fost cu mult diferită. Șoferii au alergat sălbatic spre mașini, ca copiii la locul de joacă. Dar a existat un pilot care a îndrăznit să sfideze această regulă.

În 1969, peste 400.000 de oameni au urmărit deschiderea celor 24 de ore de la Le Mans. La semnalul de start, toți șoferii au început să alerge spre mașinile lor, cu excepția unuia... Jacky Ickx.

Mersul calm cu Ford GT40 în timp ce ceilalți șoferi alergau a fost modul în care Jacky Ickx, alias „Monsieur Le Mans”, a găsit pentru a protesta împotriva acestui tip de plecare.

Nu era sigur. Pentru a economisi câteva secunde, piloții chiar au decolat fără să-și prindă corect cureaua.

Tocmai în aceste circumstanțe, compatriotul lui Jacky Ickx, Willy Mairesse, a fost grav accidentat în ediția anterioară a celor 24 de ore de la Le Mans. Următoarele acelui accident l-au determinat pe nefericitul șofer belgian să se sinucidă, confruntându-se cu imposibilitatea de a reveni la curse.

Plecare la Le Mans 1969

Din cauza plimbării sale de protest, Jacky Ickx a fost ultimul care a decolat. Și într-una dintre acele coincidențe triste, chiar și în timpul primului tur al celor 24 de ore de la Le Mans, acest tip de start a luat o altă viață într-un accident. Rănile suferite de pilotul John Woolfe (Porsche 917) au fost fatale. Răni care ar fi putut fi evitate dacă Woolfe și-ar fi pus centura de siguranță.

victorie dubla

În ciuda faptului că a coborât pe ultimul loc la începutul cursei, Jacky Ickx avea să câștige în cele din urmă 24 de ore de la Le Mans împreună cu Jackie Oliver la volanul unui Ford GT40. A fost una dintre cele mai disputate victorii din istoria celor 24 de ore de la Le Mans. Marja lui Ickx și Oliver (Ford GT40) pentru Hans Herrmann și Gérard Larrousse (Porsche 908), care au urmat pe locul doi, a fost de doar câteva secunde după 24 de ore!

Sfârșitul celor 24 de ore le mans 1969
24 de ore mai târziu, diferența dintre locurile 1 și 2 era aceasta.

Victoria din 1969 a lui Jacky Ickx a fost doar prima dintre multe (un total de șase victorii) în această cursă mitică de anduranță. O altă victorie pentru Ickx, nu mai puțin importantă, a fost finalul meciului de cursă. Protestul său sui generis și breșele evidente de securitate au dus la încheierea acestui tip de meci de sport cu motor. Până astăzi.

De două ori campion mondial de anduranță, de două ori vicecampion mondial în Formula 1 și câștigător Dakar, Jacky Ickx este o adevărată legendă vie a sportului cu motor. Un domn pe și în afara pârtiilor.