24 de ore de la Le Mans. Toyota se dublează, iar Alpine închide podiumul

Toyota Gazoo Racing a fost marele câștigător al ediției 2021 a celor 24 de ore de la Le Mans, garantând „dubla” în mitica cursă de anduranță. A fost a patra victorie consecutivă pentru echipa japoneză. Mașina numărul 7, care i-a prezentat la volan pe Kamui Kobayashi, Mike Conway și José Maria Lopez, a avut o cursă practic fără cusur și fără probleme.

Mașina numărul 8 al mărcii japoneze, condusă de Hartley, Nakajima și Buemi, a avut câteva probleme pe tot parcursul cursei și tot ce a putut obține a fost locul doi, permițând totuși o performanță excelentă producătorului țării soarelui răsărit.

Pe locul trei s-a clasat echipa „de acasă”, Alpine Elf Matmut Endurance Team, cu André Negrão, Maxime Vaxivière și Nicolas Lapierre urcând pe podium steagul Franței.

Alpine (cu nr. 36) a fost întotdeauna foarte consistent pe parcursul celor 24 de ore, dar unele greșeli ale piloților lor (dintre care una în prima oră de cursă) au dictat „norocul” echipei franceze, care ulterior a trecut de unul dintre mașinile de la Scuderia Glickenhaus nu au cedat niciodată locul trei.

Elf alpin Matmut Le Mans

Scuderia Glickenhaus, echipa nord-americană care și-a făcut debutul la Le Mans anul acesta, și-a asigurat locurile patru și cinci, trio-ul de piloți format din Luis Felipe Derani, Olivier Pla și Franck Mailleux afirmându-se ca cei mai rapizi dintre ambii.

Mașina echipa WRT numărul 31, condusă de Robin Frijns, Ferdinand Habsburg și Charles Milesi, a fost cea mai bună din LMP2, asigurându-și locul șase la general, după „mașina gemenă”, numărul 41 (Robert Kubica, Louis Deletraz și Ye Yifei de la Team WRT) s-a retras în ultima tură.

Dubla echipei belgiene în LMP2 părea garantată, dar în urma acestui abandon, mașina nr.28 a JOTA Sport a ajuns pe locul doi, cu piloții Sean Gelael, Stoffel Vandoorne și Tom Blonqvist la volan. Trio-ul Julien Canal, Will Stevens și James Allen, care conduceau mașina numărul 65 de la Panis Racing, a ocupat locul trei.

În GTE Pro, victoria i-a zâmbit Ferrari, cu mașina cu numărul 51 de AF Corse (pilotată de James Calado, Alessandro Pier Guidi și Côme Ledogar) afirmându-se împotriva competiției.

Ferrari Le Mans 2021

Corveta lui Antonio Garcia, Jordan Taylor și Nicky Catsburg a ocupat locul doi, iar Porsche-ul oficial condus de Kevin Estre, Neel Jani și Michael Christensen a ocupat locul trei.

Ferrari a câștigat și la categoria GTE Am cu mașina cu numărul 83 al echipei AF Corse, condusă de François Perrodo, Nicklas Nielsen și Alessio Rovera.

Portughezul nefericit...

Mașina nr. 38 a lui JOTA Sport, care l-a avut la volan pe portughezul António Félix da Costa (cu Anthony Davidson și Roberto Gonzalez), a fost unul dintre marii favoriți la victorie în LMP2, dar și-a văzut că speranțele s-au epuizat mai jos” devreme, nereușind să depășească locul final al 13-lea (al optulea la categoria LMP2).

United Autosports

Filipe Albuquerque, care a condus mașina numărul 22 a United Autosport cu Phil Hanson și Fabio Scherer, a luptat chiar peste noapte pentru conducerea în clasa LMP2, dar o problemă la alternator în timpul unei opriri la boxe a dus la o întârziere care nu va fi recuperată niciodată, conducând șoferul portughez. mașină până la cel mult locul 18 la categorie.

În GTE Pro, Porsche-ul HUB Racing care a început în pole position și care l-a avut la volan abandonat peste noapte pe portughezul Álvaro Parente.