Alexandre Borges este marele câștigător al Guard Racing Days

Organizat de Clube Escape Livre împreună cu consiliul orășenesc Guarda, the Zilele Curselor de Gardă a avut în Alexandre Borges marele său câștigător, impunându-se în competiție într-un weekend plin de emoții puternice.

Prima zi, sâmbătă, a fost dedicată recunoașterii pistei și antrenamentelor libere, cei mai rapizi piloți parcurgând porțiunea de 1,5 km (60% pe asfalt și 40% pe uscat) în aproximativ trei minute.

Duminică s-a desfășurat adevărata competiție, probele s-au desfășurat în două serii în care au concurat câte trei mașini, cu o ordine de start la distanță de câteva secunde. La finalul celor două serii, organizația a adunat cei mai buni călăreți din fiecare categorie, desfășurând două calificări și o finală.

Zilele Curselor de Gardă

Dovezi (foarte) contestate

Prima semifinală s-a disputat între categoriile Rally și Off Road, confruntându-l pe Fernando Peres cu Alexandre Borges, a doua cucerind un loc în finală cu un timp de 2min49.978s (cu doar 1s mai puțin decât timpul lui Fernando Peres).

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru

Alexandre Borges a fost marele câștigător al Guarda Racing Days, impunându-se pe nume precum Fernando Peres sau Armindo Araújo.

A doua semifinală l-a înfruntat pe Manuel Correia, în puternicul Mitsubishi Evo, cu Armindo Araújo, în Can-Am. Cu toate acestea, șoferul Santo Tirso a fost forțat să se retragă din cauza problemelor de direcție la jumătatea pistei. Astfel, chiar finala i-a jucat pe Manuel Correia și Alexandre Borges, al doilea care a câștigat victoria.

Era ceva de care Guarda avea deja nevoie pentru a anima orașul, nu doar iubitorii de sporturi cu motor, ci toți Gardienii și cu Clube Escape Livre am atins acest obiectiv. Cred că am semănat sămânța unui mare eveniment sportiv pentru Guarda.

Carlos Chaves Monteiro, primarul din Guarda

A fost loc și pentru clasificări pe categorii, 12 nume ieșind în evidență: la raliuri, Fernando Peres, José Cruz și Hugo Lopes; pe toate terenurile, Manuel Correia, Rui Sousa și David Spranger; în Off Road și Kartcross Alexandre Borges, Pedro Rabaço și Sérgio Bandeira, iar în SSV, Armindo Araújo, Pedro Leal și Pedro Matos Chaves.