Slalom Sprint de Figueira de Castelo Rodrigo. Cum a fost?

Anonim

Organizat de Clube Escape Livre și Municipalitatea Figueira de Castelo Rodrigo, the Slalom Sprint a revenit în centrul atenției între 20 și 21 iulie în satul Beira.

În prima zi, sâmbătă, pe Stadionul Municipal din Figueira s-a disputat slalomul Castelo Rodrigo, a 6-a competiție a Campionatului portughez de aptitudini. Cursa, disputată în patru serii cronometrate, a avut 22 de alergători, cel mai rapid fiind Jorge Almeida.

Tot sâmbătă, dar la ora 21, a avut loc Slalom/Sprint, cursă în care victoria a fost în mâinile lui Tiago Prata, la volanul unui Westfield, care a depășit în total 33 de piloți care s-au aliniat la start.

În cele din urmă, Prima Mare Expertiză Auto Figueira Castelo Rodrigo a fost rezervată duminică. Cu 27 de călăreți înscriși, în această cursă a fost o „dublă” a lui Jorge Almeida, care, încă o dată, a depășit competiția.

Slalom Sprint

Spectacolul nu a lipsit

Pe lângă cele trei curse, publicul prezent la Figueira de Castelo Rodrigo pentru Slalom Sprint a putut urmări și un spectacol complementar în care Marco Martins și Bernardo Maia (la Fiat 600 și, respectiv, kartcross) și-au etalat expertiza.

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru

În ceea ce privește evenimentul, Paulo Langrouva, primarul orașului Figueira de Castelo Rodrigo, a declarat „Municipiul continuă să investească într-o competiție care este deja emblematică, care aduce mulți oameni și mulți cicliști, într-un parteneriat foarte fructuos cu Clube Escape Livre și despre care, evident, este un castigator".