Francisco Carvalho urcă pe cel mai înalt loc de pe podiumul Raliului da Guarda

Pentru a 9-a oară în 21 de ediții, Francisco Carvalho a fost din nou învingător în Raliul da Guarda. A durat doar 37,49 secunde pentru a finaliza testul de manevrabilitate, câștigătorul celei de-a 20-a ediții, Nuno Antunes, ajungând pe locul doi (41,13 secunde). Pe locul trei s-a clasat Araújo Pereira, cu 43,83 secunde, păstrând tradiția rezultatelor bune.

Raliul Bridgestone First Stop Guarda 2017 a dus peste 40 de echipe la Cidade Alta, într-o cursă care a avut loc lângă piața municipală din Guarda. Un alt punct culminant a fost competiția feminină, care a fost marcată de victoria lui Cátia Mogo, care a încheiat cursul în 52,19 secunde, urmată de Teresa Reis și Maria Albino.

Francisco Carvalho urcă pe cel mai înalt loc de pe podiumul Raliului da Guarda 16059_1

Saab 96 Rallye din Automobile Ratio

Razão Automóvel a participat și la Guarda Rally, aceasta fiind a treia participare consecutivă, de data aceasta la volanul unui Saab 96 Rallye. Dacă ne urmăriți pe Instagram, veți ști cu siguranță care este cea mai frumoasă mașină galbenă din Portugalia (uitați de Noddy, nu aveți nicio șansă...)

Saab 96 Rallye a luat parte la proba de manevrabilitate, cu Diogo Teixeira la volan, care a obținut un onorabil locul 31 în clasamentul general. Direcția asistată de braț a fost decisivă în obținerea acestui rezultat.

Pe lângă concurs, programul a fost marcat de preprezentarea cărții de 30 de ani de istorie Free Escape Club , într-un miting strâns legat de istoria Clubului. Un alt moment important a fost vizita la fortul Jarmelo, unde Agostinho Silva, îmbrăcat la acea vreme, a purtat participanții într-o călătorie în timp, prin istorie, moștenire și tragedia legată de D. Pedro și Inês de Castro.

Bridgestone / First Stop, care i-a determinat pe participanți, legați la ochi, să pună anvelopele pe un model cu o mașină, a fost aleasă printre participanți drept „Cea mai bună marcă de automobile în Raliul de la Guarda”, premiu câștigat în 2016 în ex-aequo de către Ford. și Renault.