McLaren-Ford care i-a dat victoria lui Ayrton Senna la Monaco iese la licitație

Ayrton Senna nu are nevoie de prezentare. Considerat de mulți cel mai bun pilot de Formula 1 vreodată, de trei ori campion al sportului și-a câștigat toate titlurile la bordul unui McLaren. 1993 ar fi ultimul an în care Senna și McLaren ar fi împreună.

Pentru McLaren a fost și un an al schimbărilor, întrucât acordul cu Honda de furnizare a motoarelor se încheiese anul precedent. Pentru campionatul din 1993, McLaren va apela la serviciile Ford - un motor V8 HB construit de Cosworth.

McLaren MP4/8A, Ayrton Senna la GP de la Monaco 1993

McLaren-Ford MP4/8A, în ciuda îndoielilor lui Senna cu privire la competitivitatea lui V8 în comparație cu puternicele V10 de la Renault, a fost încă un tur de forță mecanic și tehnologic, dezvăluindu-se drept una dintre cele mai competitive mașini.

Unitatea McLaren-Ford care va fi scos la licitație pe 11 mai la Monaco, de către Bonhams, este șasiul „6”, care a participat la opt curse ale Campionatului Mondial de Formula 1 în 1993. Debutul său, la GP Spaniei, de la Barcelona, a garantat un al doilea locul — victoria va reveni lui Alain Prost Williams-Renault.

GP Monaco tulburat

Următoarea cursă, pe legendarul circuit Monaco, nu a început în cel mai bun mod. Ayrton Senna s-a prăbușit violent în antrenamentele libere, aparent din cauza unei probleme cu suspensia activă sofisticată - s-a întâmplat atât de repede încât Senna nu a putut să renunțe la volan înainte ca mașina să se prăbușească, rănindu-și degetul mare.

Șasiul „6” a fost reparat rapid la timp pentru a participa la calificările de sâmbătă, stabilind al treilea cel mai rapid timp în spatele lui Alain Prost, care a câștigat pole-poziția, și Michael Schumacher la volanul Benetton-Ford.

În cursă, Prost a fost penalizat – o oprire la boxe de 10 secunde – pentru că a început prea devreme, ceea ce i-a permis lui Schumacher să conducă cursa până în turul 33, când a fost nevoit să se retragă din cauza unei defecțiuni hidraulice. Senna avea să preia conducerea și nu s-ar lăsa niciodată, lăsându-l pe Damon Hill, în celălalt Williams-Renault, la 15 secunde distanță.

Ar fi a șasea victorie a lui Ayrton Senna la Monaco, depășind cele cinci victorii ale lui Graham Hill, un record stabilit în 1969.

sfârşitul carierei

McLaren-Ford MP4/8A, șasiu „6”, a revenit la cursa în GP-urile din Canada, Franța, Marea Britanie, Germania, Belgia și Italia, fără să fi ajuns, însă, pe podium. Șasiul „6” își va încheia cariera ca mașină de rezervă la GP-urile din Japonia și Australia.

MP4/8A ar fi, de asemenea, mașina care ar da lui McLaren titlul de echipă cu cele mai multe victorii în cursele de Grand Prix, detronând-o pe Ferrari - un record pe care l-ar menține până în 1995.

Anul acesta se împlinesc 25 de ani de la MP4/8A, cu licitația șasiului „6”, la Monaco, care coincide cu luna în care Ayrton Senna și-a atins recordul de victorii pe legendarul circuit. O oportunitate unica…