Zomrela Maria Teresa de Filippis, prvá žena vo Formule 1

Maria Teresa de Filippis bola prvou ženou vo Formule 1. Vyhrala v čase, keď dominovali predsudky. Vždy Filippis!

Motoristický šport sa dnes lúči s jednou zo svojich sláv. Vo veku 89 rokov dnes zomrela Maria Teresa de Filippis, prvá žena, ktorá súťažila vo Veľkej cene Formuly 1. Príčina smrti bývalého talianskeho jazdca zatiaľ nebola potvrdená.

SÚVISIACE: Príbeh Márie Teresy de Filippis, prvej ženy vo Formule 1

Pripomíname, že Filippis pretekal vo Formule 1 v rokoch 1958 až 1959 a postavil sa na štartový rošt v troch veľkých cenách: v Portugalsku, Taliansku a Belgicku. Predtým bola vicemajsterkou Talianska na jednom z najspornejších a najkonkurenčnejších rýchlostných šampionátov tej doby.

maria-de-fillipis2

Maria Teresa začala behať vo veku 22 rokov v Taliansku, kde čelila sérii predsudkov v prostredí, kde dominovali muži – dokonca jej zakázali behať, pretože bola príliš pekná. Najlepší výsledok dosiahol v Spa-Francorchamps, keď štartoval z 15. miesta a preteky dokázal dokončiť na desiatom mieste.

„Bežal som len tak pre radosť. V tom čase deväť z desiatich vodičov boli moji kamaráti. Bola tam, povedzme, známa atmosféra. V noci sme išli von, počúvali hudbu a tancovali. Bolo to úplne iné ako to, čo robia piloti dnes, v tom, že sa z nich stali stroje, roboti a sú závislí od sponzorov. Teraz vo Formule 1 nie sú žiadni priatelia." | Mária Terézia de Filippis

Dnes, vo veku 89 rokov, bol Fillipis členom výboru bývalých jazdcov Formuly 1 Medzinárodnej automobilovej federácie a počas svojho života bol neustále prítomný na motoristických podujatiach. Láska k motošportu je s ňou vždy.