Jacky Ickx. Muž, ktorý ukončil „beh“ v Le Mans

Pamätáte si „Štart, štart, beh“? Tak začali preteky na strednej škole.

Preteky 24 hodín Le Mans sa až do ročníka 1969 príliš nelíšili. Vodiči sa divoko rozbiehali k autám ako deti na ihrisku. Ale bol jeden pilot, ktorý sa odvážil vzoprieť sa tomuto pravidlu.

V roku 1969 sledovalo otvorenie pretekov 24 hodín Le Mans viac ako 400 000 ľudí. Na štartovací signál sa všetci jazdci rozbehli k svojim autám okrem jedného... Jackyho Ickxa.

Pokojné kráčanie vo svojom Forde GT40, zatiaľ čo ostatní jazdci bežali, bol spôsob, akým Jacky Ickx, známy ako „Monsieur Le Mans“, protestoval proti takémuto typu odchodu.

Nebolo to bezpečné. Aby ušetrili pár sekúnd, piloti dokonca vzlietli bez riadneho zapnutia opaskov.

Presne za týchto okolností sa v predchádzajúcom ročníku pretekov 24 hodín Le Mans vážne zranil krajan Jackyho Ickxa Willy Mairesse. Následky tejto nehody viedli nešťastného belgického jazdca k samovražde, pričom čelil nemožnosti vrátiť sa k pretekaniu.

Odlet v Le Mans 1969

Jacky Ickx kvôli svojej protestnej chôdzi vzlietol ako posledný. A pri jednej z tých smutných náhod si tento typ štartu vyžiadal aj počas prvého kola pretekov 24 hodín Le Mans ďalší život pri nehode. Zranenia, ktoré utrpel pilot John Woolfe (Porsche 917), boli smrteľné. Zraneniam, ktorým by sa dalo predísť, keby si Woolfe zapol bezpečnostný pás.

dvojitá výhra

Napriek tomu, že Jacky Ickx na začiatku pretekov klesol na posledné miesto, nakoniec vyhral 24 hodín Le Mans spolu s Jackiem Oliverom za volantom Fordu GT40. Bolo to jedno z najspornejších víťazstiev v histórii pretekov 24 hodín Le Mans. Rozdiel Ickxa a Olivera (Ford GT40) na Hansa Herrmanna a Gérarda Larroussea (Porsche 908), ktorí nasledovali na druhom mieste, bol po 24 hodinách len pár sekúnd!

Koniec 24 hodín le mans 1969
O 24 hodín neskôr bol rozdiel medzi 1. a 2. miestom tento.

Víťazstvo Jackyho Ickxa v roku 1969 bolo len prvým z mnohých (celkovo šesť víťazstiev) v týchto mýtických vytrvalostných pretekoch. Ďalším víťazstvom Ickxa, nemenej dôležitým, bol záver pretekového zápasu. Jeho protest sui generis a zjavné porušenia bezpečnosti spôsobili koniec tohto typu motoristického zápasu. Až do dnes.

Dvojnásobný majster sveta Endurance, dvojnásobný vicemajster sveta Formuly 1 a víťaz Dakaru Jacky Ickx je skutočnou žijúcou legendou motoristického športu. Gentleman na svahu aj mimo neho.