24 hodín Le Mans opäť prekvapuje

Ako niekto povedal pred pár rokmi „prognózy až na konci hry“. A rovnako ako futbal (prepáčte to porovnanie), ani 24 hodín Le Mans nie je prognostikované.

Toyota začala ako veľký favorit tohto ročníka najcharakteristickejších vytrvalostných pretekov na svete, ale výkon TS050 bol poznačený mechanickými problémami – problémami, ktoré sa mimochodom týkali všetkých áut v kategórii LMP1.

Prišla noc a problémy dopadli aj na Toyotu. A keď opäť zasvietilo slnko, zažiarilo jasnejšie na biely, čierny a červený lak stuttgartských áut. Tváre v boxoch Toyoty boli zdesené. Na trati to bolo Porsche 919 Hybrid #1, ktoré viedlo 85. ročník pretekov 24 hodín Le Mans.

Ani opatrným tempom jazdcov Porsche 919 Hybrid #1 sa však nepodarilo vyhnúť mechanickým problémom motora V4, ktorý, ako sa zdá, nebol prispôsobený na vysoké teploty, ktoré boli cítiť na okruhu La Sarthe. . Do konca pretekov zostávali štyri hodiny a Porsche číslo 1 odstúpilo s problémom s tepelným motorom.

Príbeh o zajacovi a korytnačke

Tvárou v tvár problémom, ktoré postihli všetky (!) autá v kategórii LMP1, to bola „korytnačka“ v kategórii LMP2, ktorá prevzala náklady na preteky. Hovoríme o Jackie Chan DC Racing Team Oreca #38 — áno, to je Jackie Chan, o ktorom uvažujete... — pilotovaný Ho-Pin Tungom, Thomasom Laurentom a Oliverom Jarvisom. Oreca #38 viedla preteky až niečo vyše hodiny pred koncom pretekov.

Nepochybne jeden zo senzačných tímov týchto 24 hodín Le Mans, keďže okrem triumfu v kategórii LMP2 dosiahol aj absolútne druhé miesto, na pozícii, ktorá bola pôvodne vyhradená pre «monštrá» kategórie LMP1. Ale v Le Mans nemožno brať víťazstvo ako samozrejmosť, ani porážku...

Jackie Chan DC Racing Team Oreca č. 38

vedieť trpieť

Bol tam tím, ktorý vedel trpieť. Hovoríme o mechanikoch a vodičoch (Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber) Porsche 919 Hybrid #2. Auto, ktoré skončilo na poslednom mieste po tom, čo v prvej časti pretekov utrpelo poškodenie predného elektromotora.

Všetko bolo zrejme stratené. Očividne. Po stiahnutí 919 Hybrid #1 však posledné Porsche na trati videlo príležitosť zaútočiť na vedenie a zaútočilo na 1. miesto tímu Jackie Chan DC Racing. Niečo vyše hodiny od skončenia pretekov bolo na čele pretekov opäť Porsche. Prvými porazenými v tomto vydaní boli tí, ktorí nakoniec zvíťazili. A tento?

Jazdci Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber môžu za toto víťazstvo ďakovať svojim mechanikom.

Aj keď sa to môže zdať, nebolo to víťazstvo spadnuté z neba, vinou zostávajúceho LMP1. Bolo to víťazstvo odporu a vytrvalosti. Víťazstvo dosiahnuté na trati aj mimo nej. Jazdci Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber môžu za toto víťazstvo ďakovať svojim mechanikom, ktorým sa za niečo vyše hodiny podarilo vymeniť elektromotor modelu 919 Hybrid po počiatočnej poruche. Tvárou v tvár rovnakému problému trvala jediná Toyota, ktorá dokončila preteky, dve hodiny, kým vykonala rovnakú opravu.

GTE PRO a GTE Am

V kategórii GTE PRO sa odohrala aj dráma. Preteky sa rozhodovali až v poslednom kole, keď defekt vyradil z boja o víťazstvo Corvette C7 R #63 Jana Magnussena, Antonia Garciu a Jordana Taylora. Víťazstvo by skončilo s úsmevom pre Aston Martin Jonathana Adama, Darrena Turnera a Daniela Serru.

V kategórii GTE Am zvíťazilo Ferraria tímu JMW Motorsport od Driesa Vanthoora, Willa Stevensa a Roberta Simtha. Pódium triedy doplnili Marco Cioci, Aaron Scott a Duncan Camero na Ferrari 488 #55 Spirit of Race a Cooper McNeil, William Sweedler a Towsend Bell na Ferrari 488 #62 Scuderie Corsa.