15 faktov, ktoré ste nevedeli o víťazstve Porsche v Le Mans

Porsche si tento víkend pripísalo 18. víťazstvo v pretekoch 24 hodín Le Mans. Vydanie, ktoré sa zapíše do histórie ako jedno z najspornejších vôbec.

Stuttgartská značka práve zverejnila 15 faktov a čísel o svojej účasti na 84. ročníku pretekov 24 hodín Le Mans. Veľmi zaujímavá informácia, ktorá vám umožní získať ďalšiu predstavu o úsilí, ktoré sa vyžaduje od strojov a vodičov na kráľovskom podujatí svetovej vytrvalosti.

Vedeli ste, že…

Fakt 1 - Víťazný tím Romain Dumas (FR), Neel Jani (CH) a Marc Lieb (DE) v aute č. 2 absolvoval 384 kôl v celkovej dĺžke 5 233,54 kilometrov.

Fakt 2 - Vozidlo č. 2 (víťaz) viedlo preteky 51 kôl, zatiaľ čo vozidlo č. 1 od Tima Bernharda (DE), Brendana Hartleyho a Marka Webbera (AU) viedlo 52 kôl.

Fakt 3 - V dôsledku mnohých etáp so zníženou rýchlosťou, ktoré boli spôsobené obdobiami so safety car a pomalými oblasťami, bola vzdialenosť prejdená v pretekoch takmer o 150 km menšia v porovnaní s rokom 2015.

Fakt 4 - V 327 z 384 kôl sa vozidlu č. 2 podarilo dosiahnuť maximálne pretekárske tempo.

Fakt 5 - Celkovo sa v pretekoch uskutočnili štyri etapy safety car (16 kôl) a 24 zón označených ako pomalé.

Fakt 6 - Auto č. 2 strávilo v boxoch celkovo 38 minút a päť sekúnd na doplnenie paliva a výmenu pneumatík. Z dôvodu výmeny vodného čerpadla a opravy vzniknutých škôd bolo auto #1 v boxoch celkovo dve hodiny, 59 minút a 14 sekúnd.

POZRI TIEŽ: Najúžasnejšie Porsche, aké sme kedy videli v detailoch

Fakt 7 - Priemerná rýchlosť víťazného Porsche 919 Hybrid bola 216,4 km/h a maximálna rýchlosť tohto pretekárskeho Porsche bola 333,9 km/h, ktorú dosiahol Brendon Hartley v 50. kole.

Fakt 8 - Porsche 919 Hybrid sa zotavilo a spotrebovalo 2,22 kWh na kolo. Ak by išlo o elektráreň, rodinný dom by mohol dostať dodávku elektriny na 3 mesiace.

Fakt 9 – Auto #2 použilo v pretekoch 11 sád pneumatík. Prvá sada pneumatík bola mokrá, všetky ostatné boli hladké.

Fakt 10 - Najdlhšia vzdialenosť so sadou pneumatík bola 53 kôl, za volantom bol Marc Lieb.

Fakt 11 - Najrýchlejšia zastávka v boxoch pre tím Porsche, vrátane výmeny pneumatík a jazdca, bola 1:22,5 minúty, zatiaľ čo najrýchlejšia zastávka v boxoch na doplnenie paliva bola vykonaná za 65,2 sekundy.

Fakt 12 - Prevodovka víťazného Porsche bola použitá 22 984-krát (prevodovky a redukcie) počas 24 hodín pretekov.

Fakt 13 - Pre čo najlepšiu viditeľnosť mali prototypy štyri vrstvy ochrany na čelnom skle, ktoré boli odstránené vždy, keď to bolo potrebné.

Fakt 14 - 32,11 gigabajtov dát z auta #2 bolo prenesených do boxov počas 24 hodín.

Fakt 15 – Po 3 kolách svetového šampionátu vytrvalostných pretekov FIA s dvojnásobným počtom bodov v Le Mans vedie Porsche so 127 bodmi, za ním nasleduje Audi (95) a Toyota (79). Vo svetovom šampionáte jazdcov Dumas/Jani/Lieb získali 94 bodov a vedú s rozdielom 39 bodov. Bernhard/Hartley/Webber sú na 19. mieste so ziskom 3,5 bodu.

Obrázok a video: Porsche