24 hodín Le Mans. Toyota zdvojuje a Alpine uzatvára stupne víťazov

Toyota Gazoo Racing bola veľkým víťazom ročníka 24 hodín Le Mans v roku 2021 tým, že zaručila „double“ v mýtických vytrvalostných pretekoch. Pre japonský tím to bolo štvrté víťazstvo v rade. Vozidlo číslo 7, za volantom ktorého sedeli Kamui Kobayashi, Mike Conway a José Maria Lopez, malo prakticky bezchybné a bezproblémové preteky.

Auto s číslom 8 japonskej značky, na ktorom jazdili Hartley, Nakajima a Buemi, malo počas pretekov nejaké problémy a najlepšie, čo mohol získať, bolo druhé miesto, ktoré stále umožňovalo výrobcovi z krajiny vychádzajúceho slnka výborný výkon.

Na treťom mieste skončil „domáci“ tím Alpine Elf Matmut Endurance Team s francúzskou vlajkou na pódium vyniesli André Negrão, Maxime Vaxivière a Nicolas Lapierre.

Alpine (s číslom 36) bol počas 24 hodín vždy veľmi konzistentný, ale niektoré chyby ich jazdcov (z toho jedna v prvej hodine pretekov) diktovali „šťastie“ francúzskemu tímu, ktorý potom prešiel jedným z autá Scuderie Glickenhaus sa nikdy nevzdali tretieho miesta.

Alpský elf Matmut Le Mans

Scuderia Glickenhaus, severoamerický tím, ktorý tento rok debutoval v Le Mans, si zabezpečil štvrté a piate miesto, pričom trio jazdcov tvorené Luisom Felipem Deranim, Olivierom Pla a Franckom Mailleuxom sa presadilo ako najrýchlejšie z oboch.

Vozidlo tímu WRT s číslom 31, na ktorom jazdili Robin Frijns, Ferdinand Habsburg a Charles Milesi, bolo najlepšie z LMP2 a celkovo si zabezpečilo šieste miesto po „dvojitom aute“, číslo 41 (Robert Kubica, Louis Deletraz z tímu WRT a Ye Yifei). odstúpil v poslednom kole.

Dvojnásobok belgického tímu v LMP2 sa zdal byť zaručený, ale v dôsledku tohto opustenia sa vozidlo s číslom 28 JOTA Sport dostalo na druhé miesto s jazdcami Seanom Gelaelom, Stoffelom Vandoornem a Tomom Blonqvistom za volantom. Tretiu pozíciu obsadilo trio Julien Canal, Will Stevens a James Allen, jazdiace na aute s číslom 65 Panis Racing.

V GTE Pro sa víťazstvo usmialo na Ferrari, proti konkurencii sa presadilo auto s číslom 51 od AF Corse (pilotovali James Calado, Alessandro Pier Guidi a Côme Ledogar).

Ferrari Le Mans 2021

Druhé miesto obsadila Corvette Antonia Garciu, Jordana Taylora a Nickyho Catsburga a tretie miesto obsadilo oficiálne Porsche, ktoré jazdili Kevin Estre, Neel Jani a Michael Christensen.

Ferrari zvíťazilo aj v kategórii GTE Am s vozidlom s číslom 83 tímu AF Corse, na ktorom jazdili François Perrodo, Nicklas Nielsen a Alessio Rovera.

Nešťastný portugalský…

Vozidlo JOTA Sport č. 38, za volantom ktorého sedel Portugalec António Félix da Costa (v tíme s Anthonym Davidsonom a Robertom Gonzalezom), bolo jedným z veľkých favoritov na víťazstvo v LMP2, ale jeho nádeje došli aj nižšie. predčasne, nedokázali sa dostať za konečné 13. miesto (ôsme v kategórii LMP2).

United Autosports

Filipe Albuquerque, ktorý jazdil na aute United Autosport s číslom 22 s Philom Hansonom a Fabiom Schererom, dokonca cez noc bojoval o vedenie v triede LMP2, ale problém s alternátorom počas zastávky v boxoch viedol k meškaniu, ktoré sa už nikdy nepodarilo odstrániť, a viedol portugalského jazdca. auto najviac na 18. miesto v kategórii.

V GTE Pro, HUB Racing Porsche, ktoré štartovalo na pole position a za volantom ktorého sa cez noc vzdal Portugalec Álvaro Parente.