McLaren-Ford, ktorý dal víťazstvo Ayrtonovi Sennovi v Monaku, ide do aukcie

Ayrtona Sennu netreba predstavovať. Trojnásobný šampión tohto športu, ktorý je mnohými považovaný za najlepšieho pilota Formuly 1, získal všetky svoje tituly na palube McLarenu. Rok 1993 by bol posledným rokom, keď boli Senna a McLaren spolu.

Pre McLaren to bol tiež rok zmien, keďže dohoda s Hondou o dodávke motorov sa skončila minulý rok. Pre šampionát v roku 1993 sa McLaren obrátil na služby Fordu – motor V8 HB vyrobený v Cosworthe.

McLaren MP4/8A, Ayrton Senna na GP Monaka 1993

McLaren-Ford MP4/8A, napriek Sennovým vlastným pochybnostiam o konkurencieschopnosti V8 v porovnaní s výkonnými V10 od Renaultu, bol stále mechanickou a technologickou tour de force a ukázal sa ako jeden z konkurencieschopnejších strojov.

Jednotka McLaren-Ford ktorý sa bude dražiť 11. mája v Monaku spoločnosťou Bonhams, je podvozok „6“, ktorý sa zúčastnil ôsmich pretekov majstrovstiev sveta Formuly 1 v roku 1993. Jeho debut na GP Španielska v Barcelone zaručil druhý miesto — víťazstvo by získal Williams-Renault Alaina Prosta.

Veľká cena Monaka sa trápi

Ďalšie preteky, na legendárnom okruhu v Monaku, sa nezačali najlepšie. Ayrton Senna vo voľnom tréningu prudko havaroval, zrejme kvôli problémom so sofistikovaným aktívnym odpružením — stalo sa to tak rýchlo, že Senna nemohol pustiť volant, kým auto havarovalo a zranilo si palec.

Podvozok „6“ bol rýchlo opravený, aby sa mohol zúčastniť sobotňajšej kvalifikácie, pričom zajazdil tretí najrýchlejší čas za Alainom Prostom, ktorý získal pole-position, a Michaelom Schumacherom za volantom Benetton-Ford.

V pretekoch bol Prost penalizovaný – 10-sekundová zastávka v boxoch – za príliš skorý štart, čo umožnilo Schumacherovi viesť preteky až do 33. kola, keď musel odstúpiť pre poruchu hydrauliky. Senna sa ujal vedenia a nikdy sa nepustil, nechal Damona Hilla v druhom Williamse-Renault o 15 sekúnd ďalej.

Pre Ayrtona Sennu by to bolo šieste víťazstvo v Monaku, čím by prekonal päť víťazstiev Grahama Hilla, čo je rekord z roku 1969.

koniec kariéry

McLaren-Ford MP4/8A, šasi „6“, sa vrátil na preteky GP Kanady, Francúzska, Spojeného kráľovstva, Nemecka, Belgicka a Talianska, avšak bez toho, aby sa dostal na stupne víťazov. Podvozok „6“ by ukončil svoju kariéru ako rezervné auto na GP Japonska a Austrálie.

MP4/8A by bolo tiež autom, ktoré by McLarenu zabezpečilo titul tímu s najväčším počtom víťazstiev v pretekoch Grand Prix, čím by zosadilo Ferrari z trónu – rekord, ktorý by si udržal až do roku 1995.

Tento rok si pripomíname 25. výročie MP4/8A s aukciou podvozku „6“ v Monaku, čo sa zhoduje s mesiacom, v ktorom Ayrton Senna dosiahol svoj rekord víťazstiev na legendárnom okruhu. Jedinečná príležitosť…