V Bakuju, spet zmagaš, Mercedes? Kaj pričakovati od VN Azerbajdžana

Glede na doslej odigrane tri dirke je bila geslo za to izdajo svetovnega prvenstva formule 1 le ena: hegemonija. To je v treh testih, štele so se tri Mercedesove zmage (dva za Hamiltona in ena za Bottasa) in na vseh dirkah je nemška ekipa uspela zasesti prvi dve mesti na stopničkah.

Glede na te številke in dober čas, ki ga pokaže Mercedes, se postavlja vprašanje: ali bo Mercedes uspel doseči četrto ena-dvojko zapored in postati prva ekipa v zgodovini Formule 1, ki je dosegla prvo in drugo mesto v prve štiri dirke v letu?

Glavno moštvo, ki se je sposobno boriti proti hegemoniji srebrnih puščic, je Ferrari, a resnica je, da avtomobil znamke Cavallina Rampanteja ni izpolnil pričakovanj in k temu vprašanju so dodani kontroverzni ukazi ekipe, za katere se zdi, da še naprej dajejo prednost Vettelu proti Leclercu, ki se je končal. je mladega monegaškega voznika stalo četrtega mesta na Kitajskem.

Lewis Hamilton Baku 2018
Lansko leto se je tako končala Velika nagrada Azerbajdžana. Bo tudi letos enako?

krog Baku

Prva dirka na evropskih tleh (ja, Azerbajdžan je del Evrope …), VN Azerbajdžana poteka na vedno zahtevnem mestnem krogu Bakuja, na stezi, ki je bila na stezi, na kateri so se spopadi in nesreče, na katerih sta lani videla kolesarja Red Bull Max Verstappen in Daniel. Ricciardo trčijo drug ob drugega ali pa Bottas izgubi zmago zaradi vboda.

Naročite se na naše novice

Krožnica v Bakuju, ki je bila vključena v prvenstvo formule 1 šele leta 2016, se razteza na več kot 6.003 km (je najdaljši mestni krog na prvenstvu), ima 20 ovinkov in najožji odsek s samo sedmimi metri širine med zavoji 9 in 10 ter povprečna širina med zavoji 7 in 12 je le 7,2 m.

Zanimivo je, da noben voznik še nikoli ni osvojil te velike nagrade dvakrat, iz trenutne lestvice pa sta tam zmagala le Lewis Hamilton in Daniel Ricciardo. Kar zadeva ekipe, je najboljši rekord v Bakuju Mercedes, ki je zmagal na dirki v zadnjih dveh letih.

Kaj pričakovati?

Poleg "bitke" med Mercedesom in Ferrarijem (ki je celo posodobil SF90), Red Bull vidi priložnost za vdor med obema in celo napoveduje posodobitev Hondinega motorja za VN Azerbajdžana.

Dalje zadaj bo več ekip, ki bodo poskušale izkoristiti običajne dirkaške incidente (zelo pogoste v Bakuju) za napredovanje. Med njimi izstopata Renault, ki je videl, da je Ricciardo končno končal dirko na Kitajskem (in na 7. mestu) ali McLaren, ki upa, da se bo približal prvim mestom.

Prosti treningi so se že začeli in resnica je, da so jih do zdaj zaznamovali... incidenti, ko je George Russell iz Williamsa udaril v pokrov jaška in prisilil v čiščenje proge. Kot smola je vlečni žerjav, ki je enosed peljal nazaj v bokse, strmoglavil pod most. Zaradi trka je žerjav počil, zaradi česar je izgubil olje, ki je odteklo ... veš kaj ... tik nad enosedom Williams! Poglej si posnetek:

Velika nagrada Azerbajdžana se bo začela v nedeljo ob 13.05 (po celinski Portugalski).