Citröenova zmaga v Vili Real in razočaranje Monteira

Na portugalski dirki WTCC je bil Tiago Monteiro mimogrede na začetku 2. dirke, zmagovalec pa je bil Citröen, Kitajka Ma Qing Hua je za kontrolo Citroena C-Elysée osvojila prvo mesto, Muller pa 2.

Smer dirke je dirko končala tri kroge prej, kot je bilo pričakovano. To je bila dirka, zaznamovana z več nesrečami, serijo treh, ki jo je odprl Portugalec Tiago Monteiro (Honda Civic). Bili smo tam in smo lahko potrdili žalost navijačev ob nesreči, ki je odgnala Tiaga Monteira.

Yvanu Mullerju (Citröen C-Elyseée) in Italijanu Gabrieleju Tarquiniju (Honda Civic) je uspelo ubežati zmedi in stopiti na stopničke za Ma Qing Hua. Leteči pilot je v Vili Real dosegel 2. zmago v karieri.

Od nesreče do nesreče do rdeče zastave

Težave, ki so jih imeli vozniki na jutranji dirki, so se »pojavile« popoldne, predvsem zato, ker je bil pritisk zelo visok. Ker Vila Real ni dajala priložnosti za prehitevanje, so vsi iskali napako.

Prvi je bil odstranjen Tiago Monteiro, Portugalec, ki je začel s 5. mesta, je bil pod pritiskom dobrega štarta, odločilen dejavnik na tej poti. Ko je skušal Hondo Civic "namestiti" med Lado Vesto Nizozemca Nicka Catsburga in Jaapa Van Lagena, se Tiagu nesreči ni uspelo izogniti. Dirka je bila nevtralizirana za štiri kroge, čas, potreben za odstranitev Honde s prizorišča. Do takrat je vodil Citröen z Ma Quin Hua in Mullerjem, ki sta zasedla prvo in drugo mesto.

Nesreča Tiago Monteiro-8

Sledil je Nizozemec Nick Catsburg na 3. mestu in počasnejši od vlaka, ki mu je sledil, v sestavi Gabriele Tarquini, Norbert Michelisz (Honda Civic), Sebastien Loeb (Citroen C-Elysée) in Jose Maria Lopez (Citroen C-Elysée). V 10. krogu je širši vstop iz Catsburga dal Tarquiniju prostor za poskus prehitevanja, sledila sta mu Michelisz in Loeb, a dotik bi legendo relija izključil iz dirke v Vili Real.

V 12. krogu je Nick Catsburg (Lada) silovito trčil na tirnice na poti navzdol z Mateusa. Razbitine, ki so bile raztresene po stezi, so vodile v smeri dirke, da se je odločila pokazati rdečo zastavo.

Ma Qing Hua se je v govoru po dirki ekipi zahvalil »Za odlično opravljeno delo včeraj, ko je bil cilj zagotoviti palico za drugo dirko. Dobro sem začel in se vrnil na najvišje mesto na stopničkah. Ne vem, kaj se je dogajalo za mano in moja edina skrb je bila, da ostanem osredotočen za 'varnostnim avtomobilom', da bi dosegel preboj. Ko so mi povedali, da je dirke konec, je bilo fantastično. Moja zmaga v svetovnem pokalu je dobra novica za avtomobilski šport na Kitajskem."

Voznik Citröena Yvan Muller je bil “Zadovoljen s stopničkami, saj nisem mogel več čakati. Lopezu sem izgubil še nekaj točk, a nič ni odločeno. Včeraj sem v kvalifikacijah začutil tresljaje in se nisem mogel boriti za 'pol', ampak to so motošportne situacije. Hodil sem tako hitro, kot sem lahko, a mama je bila hitrejša in si je zaslužila zmago.”

Gabriele Tarquini pa je priznal: »Včeraj sem vprašal, ali želijo, da začnem s 'pola' za drugo dirko, ker je bilo dovolj, da naredim počasen krog, a so mi rekli, da ne in da naj poskusim priti do Q3. Ta vikend sem imel morda najboljši avto v sezoni in dosegel sem dober rezultat. Imel sem srečo, ko se je Tiago ponesrečil, saj sem bil ob njem in potem sem napadel Lado, ker nisem imel kaj izgubiti. Na teh stezah, ki nimajo dolgih ravnin, so naši avtomobili dobri in lahko igramo igro, ki je bolj podobno Citröenovim.”

Portugalski voznik Tiago Monteiro je ostal z »Občutek frustracije, ker je bilo mogoče stopiti na stopničke in ker sem izgubil točke v prvenstvu. Na startu druge dirke sem šel skozi edino mesto, kjer sem lahko poskusil mimo, a so me Lade stisnile, imel sem smolo, da so se kolesa dotaknila in se nesreči ni bilo mogoče izogniti. Zdaj pa preizkusimo, razmišljajmo o naslednji dirki, ki bo na Japonskem.”

Razvrstitev:

1., Ma Quin Hua (Citroen C-Elysée), 11 krogov (52,305 km), v 26,44,910 (140,3 km/h);