McLaren-Ford, ki je v Monaku podelil zmago Ayrtonu Senni, gre na dražbo

Ayrtona Senne ni treba predstavljati. Trikratni prvak tega športa, ki ga mnogi štejejo za najboljšega voznika formule 1 vseh časov, je vse svoje naslove osvojil z McLarnom. Leto 1993 bi bilo zadnje leto, ko bi bila Senna in McLaren skupaj.

Za McLaren je bilo to tudi leto sprememb, saj se je pogodba s Hondo o dobavi motorjev končala prejšnje leto. Za prvenstvo 1993 se je McLaren obrnil na Fordove storitve – motor V8 HB, ki ga je izdelal Cosworth.

McLaren MP4/8A, Ayrton Senna na VN Monaka 1993

McLaren-Ford MP4/8A je bil kljub Senninim dvomom o konkurenčnosti V8 v primerjavi z Renaultovimi zmogljivimi V10 še vedno mehanska in tehnološka predstava, ki se je razkrila kot eden bolj konkurenčnih strojev.

Enota McLaren-Ford Bonhams, ki bo na dražbi 11. maja v Monaku, je šasija "6", ki je sodelovala na osmih dirkah svetovnega prvenstva formule 1 leta 1993. Njegov prvenec na VN Španije v Barceloni je zagotovil drugo mesto — zmaga bi pripadla Williamsu-Renaultu Alaina Prosta.

VN Monaka v težavah

Naslednja dirka, na legendarnem dirkališču Monaco, se ni začela najbolje. Ayrton Senna je na prostih treningih močno trčil, očitno zaradi težave s prefinjenim aktivnim vzmetenjem — zgodilo se je tako hitro, da Senna ni mogel spustiti volana, preden je avtomobil strmoglavil, pri čemer si je poškodoval palec.

Podvozje "6" je bilo hitro popravljeno, da bi lahko sodelovalo v sobotnih kvalifikacijah, s čimer je bil tretji najhitrejši čas za Alainom Prostom, ki je osvojil pole-positon, in Michaelom Schumacherjem za volanom Benetton-Forda.

Na dirki je bil Prost kaznovan - 10-sekundni postanek v boksu - zaradi prezgodnjega štarta, kar je Schumacherju omogočilo, da je dirko vodil do 33. kroga, ko se je moral upokojiti zaradi okvare hidravlike. Senna bi prevzel vodstvo in ga nikoli ni izpustil, tako da je Damon Hill v drugem Williamsu-Renaultu pustil 15 sekund stran.

To bi bila šesta zmaga Ayrtona Senne v Monaku, s čimer bi presegel pet zmag Grahama Hilla, rekord iz leta 1969.

konec kariere

McLaren-Ford MP4/8A, podvozje "6", se je vrnil na dirke na VN Kanade, Francije, Združenega kraljestva, Nemčije, Belgije in Italije, ne da bi dosegel stopničke. Šasija "6" bi svojo kariero končala kot rezervni avtomobil na VN Japonske in Avstralije.

MP4/8A bi bil tudi avto, ki bi McLarnu prinesel naslov ekipe z največ zmagami na dirkah za Veliko nagrado, s prestola Ferrarija - rekord, ki bi ga ohranil do leta 1995.

Letos praznuje 25. obletnico MP4/8A z dražbo šasije "6" v Monaku, ki sovpada z mesecem, v katerem je Ayrton Senna dosegel svoj rekord zmag na legendarnem dirkališču. Edinstvena priložnost…