Ово су 5 најскупљих Поршеа икада

Купи а Порсцхе није за свакога. Сигуран сам да сте то већ схватили неколико пута, посебно када сте видели да је ваш буџет вероватно био довољан да купите овај Порше...

Међутим, неки модели немачког бренда успели су да достигну заиста стратосферске вредности када су стигли на аукцију. Ових пет о којима данас говоримо су најскупљи Поршеи икада.

На овој листи можемо пронаћи све, од такмичарских модела од 24 сата Ле Мана до хомологационих модела, али једно је сигурно, сви су ретки, скупи и веома посебни.

5. Порсцхе 917/30 Спидер

Порсцхе 917/30 Спидер

Створен да се такмичи у америчком Цан-Ам првенству, Порсцхе 917/30 Спидер користио је 12-цилиндарски твин-турбо боксер мотор са ваздушним хлађењем. Задужио је око 1200 КС и омогућио овом „чудовишту“ на падинама да достигне максималну брзину од 365 км/х и постигне максималну брзину од 0 до 100 км/х за око 2,1 с.

Године 1973. потпуно је доминирао Цан-Ам шампионатом, освојивши шест победа у осам трка. Године 1974. организација шампионата је променила прописе и учинила да Порше 917/30 Спајдер више не може да се такмичи. Међутим, то није смањило вредност модела.

Цена: око 3 милиона долара (око 2 милиона и 642 хиљаде евра).

4. Порсцхе 550А Спидер

Порсцхе 550А Спидер

ТХЕ Порсцхе 550А Спидер то је био први модел немачког бренда који је креиран искључиво са конкуренцијом као циљем. Упркос томе што је познат по томе што га је возио Џејмс Дин, овај мали Порше никада није имао путне верзије. Покретан четвороцилиндричним боксер мотором од 1,5 л, 550А Спидер је имао 135 КС.

Иако је био много мање моћан од већине својих противника, Порсцхе 550А је успео да победи у свом првом учешћу на чувеној Тарга Флорио 1956. године, у типичном примеру Давида против Голијата.

Цена: 5 милиона и 170 хиљада долара (отприлике 4 милиона 553 хиљаде евра).

3. Порсцхе 911 ГТ1 Страßенверсион

Порсцхе 911 ГТ1 Страßенверсион

ТХЕ Порсцхе 911 ГТ1 Страßенверсион само се појавило с разлогом. Да би се такмичио у класи ГТ1, Порше је морао да произведе 20 хомологационих јединица такмичарског модела. Тако је рођен Порсцхе 911 ГТ1 Страßенверсион, опремљен водено хлађеним шестоцилиндричним боксер мотором који је испоручивао око 600 КС.

Године 1998. такмичарска верзија са 550 КС освојила је прво место на 24 сата Ле Мана.

Цена: 5 милиона и 665 хиљада долара (око 5 милиона евра).

2. Порсцхе 956Ц

Порше 956

Године 1983 Порсцхе 956Ц са шасијом број 3 освојио је укупно 24 у Ле Ману. Штавише, 956Ц је био, 35 година, најбржи аутомобил на Нирбургрингу (са временом од 6мин11.13с) док га Порсцхе 919 Хибрид Ево није победио ове године са временом од 5м19,546с.

Порсцхе 956Ц је био један од првих такмичарских аутомобила који је произвео ефекат тла, један од најуспешнијих модела икада у такмичењима. Мотор са равном шесторком са турбопуњачем производио је 620 КС и омогућио је 956Ц да достигне максималну брзину од 360 км/х.

Цена: 10 милиона и 120 хиљада долара (око 8 милиона и 900 хиљада евра) .

1. Порсцхе 917К

Порсцхе 917К

Најскупљи Порсцхе икада на аукцији је Порсцхе 917К . Етернализован у бојама Залива, овај победник Ле Мана имао је први флат-12 немачког бренда, који је развио инжењер Ханс Мезгер.

Додавање славе аутомобилу је и статус филмске звезде остварен у филму Ле Ман, са Стивом Меквином у главној улози. Порсцхе 917К имао је око 693 КС што му је омогућило да достигне 340 км/х на Мулсанне право у Ле Ману.

Цена: 14 милиона и 80 хиљада долара (око 12 милиона и 412 хиљада евра).

Погледајте званични Порсцхе видео овде, специјал који је представио Тед Гусхуе.