Jacky Ickx. Ο άνθρωπος που τελείωσε το «τρέξιμο» στο Λε Μαν

«Ξεκινήστε, ξεκινήστε, τρέξτε» θυμάστε; Έτσι ξεκίνησαν οι αγώνες στο Λύκειο.

Το 24 Hours of Le Mans, μέχρι την έκδοση του 1969, δεν ήταν πολύ διαφορετικό. Οι οδηγοί έτρεχαν άγρια στα αυτοκίνητα σαν παιδιά στην παιδική χαρά. Αλλά υπήρχε ένας πιλότος που τόλμησε να αψηφήσει αυτόν τον κανόνα.

Το 1969, περισσότεροι από 400.000 άνθρωποι παρακολούθησαν τα εγκαίνια του 24 Hours of Le Mans. Στο σήμα εκκίνησης, όλοι οι οδηγοί άρχισαν να τρέχουν προς τα αυτοκίνητά τους εκτός από έναν… Jacky Ickx.

Περπατώντας ήρεμα με το Ford GT40 του ενώ οι άλλοι οδηγοί έτρεχαν ήταν ο τρόπος που βρήκε ο Jacky Ickx, γνωστός και ως "Monsieur Le Mans", για να διαμαρτυρηθεί για αυτού του είδους την αναχώρηση.

Δεν ήταν ασφαλές. Για να γλιτώσουν μερικά δευτερόλεπτα, οι πιλότοι απογειώθηκαν ακόμη και χωρίς να έχουν δεθεί σωστά τις ζώνες τους.

Ακριβώς κάτω από αυτές τις συνθήκες ο συμπατριώτης του Jacky Ickx, Willy Mairesse, τραυματίστηκε σοβαρά στην προηγούμενη έκδοση του 24 Hours of Le Mans. Οι συνέπειες αυτού του ατυχήματος οδήγησαν τον άτυχο Βέλγο οδηγό να αυτοκτονήσει, αντιμετωπίζοντας την αδυναμία να επιστρέψει στους αγώνες.

Αναχώρηση στο Le Mans 1969

Λόγω της πορείας διαμαρτυρίας του, ο Jacky Ickx ήταν ο τελευταίος που απογειώθηκε. Και σε μια από αυτές τις θλιβερές συμπτώσεις, ακόμη και κατά τη διάρκεια του πρώτου γύρου των 24 ωρών του Le Mans, αυτό το είδος εκκίνησης κόστισε άλλη μια ζωή σε ένα ατύχημα. Θανατηφόρα ήταν τα τραύματα που υπέστη ο πιλότος Τζον Γουλφ (Porsche 917). Τραυματισμοί που θα μπορούσαν ενδεχομένως να είχαν αποφευχθεί αν ο Γουλφ είχε βάλει τη ζώνη ασφαλείας του.

διπλή νίκη

Παρά το γεγονός ότι έπεσε στην τελευταία θέση στην αρχή του αγώνα, ο Jacky Ickx θα κέρδιζε τελικά το 24 Hours of Le Mans μαζί με τον Jackie Oliver στο τιμόνι ενός Ford GT40. Ήταν μια από τις πιο αμφισβητούμενες νίκες στην ιστορία των 24 ωρών του Λε Μαν. Το περιθώριο Ickx και Oliver (Ford GT40) για τους Hans Herrmann και Gérard Larrousse (Porsche 908), που ακολούθησαν στη δεύτερη θέση, ήταν μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά από 24 ώρες!

Τέλος 24 ωρών Le Mans 1969
24 ώρες αργότερα, η διαφορά μεταξύ 1ης και 2ης θέσης ήταν αυτή.

Η νίκη του Jacky Ickx το 1969 ήταν μόλις η πρώτη από τις πολλές (συνολικά έξι νίκες) σε αυτόν τον μυθικό αγώνα αντοχής. Μια άλλη νίκη για τον Ickx, όχι λιγότερο σημαντική, ήταν το τέλος του αγώνα. Η sui generis διαμαρτυρία του και οι προφανείς παραβιάσεις της ασφάλειας οδήγησαν στο τέλος αυτού του τύπου αγώνα μηχανοκίνητου αθλητισμού. Μέχρι σήμερα.

Δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Endurance, δύο φορές δευτεραθλητής της Formula 1 και νικητής του Ντακάρ, ο Jacky Ickx είναι ένας πραγματικός ζωντανός θρύλος του μηχανοκίνητου αθλητισμού. Ένας κύριος μέσα και έξω από τις πίστες.