Jacky Ickx. Az ember, aki véget vetett a "futásnak" Le Mans-ban

„Indíts, indulj, fuss” emlékszel? Így kezdődött a versenyzés a gimnáziumban.

A Le Mans-i 24 órás verseny az 1969-es kiadásig nem sokban különbözött. A sofőrök vadul rohantak az autókhoz, mint a gyerekek a játszótéren. De volt egy pilóta, aki szembe mert menni ezzel a szabállyal.

1969-ben több mint 400 000 ember nézte a Le Mans-i 24 órás verseny megnyitóját. A rajtjelre az összes pilóta az autójához kezdett, kivéve egyet… Jacky Ickxet.

Jacky Ickx, más néven „Monsieur Le Mans” úgy találta, hogy nyugodtan sétált Ford GT40-esével, miközben a többi pilóta futott, hogy tiltakozzon az ilyen távozás ellen.

Nem volt biztonságos. Néhány másodperc megtakarítása érdekében a pilóták fel is szálltak anélkül, hogy megfelelően becsatolták volna az övüket.

Pontosan ilyen körülmények között sérült meg súlyosan Jacky Ickx honfitársa, Willy Mairesse az előző Le Mans-i 24 órás versenyen. A baleset következményei arra késztették a szerencsétlenül járt belga pilótát, hogy öngyilkos lett, és azzal szembesült, hogy nem tudott visszatérni a versenyzésbe.

Indulás Le Mans-ból 1969

A tiltakozó sétája miatt Jacky Ickx szállt fel utolsóként. És az egyik ilyen szomorú egybeesésben, még a 24 órás Le Mans-i futam első fordulójában is, ez a fajta rajt újabb életet követelt egy balesetben. John Woolfe (Porsche 917) pilóta sérülései halálosak voltak. Sérülések, amelyek elkerülhetők lettek volna, ha Woolfe becsatolja a biztonsági övet.

kettős győzelem

Annak ellenére, hogy a verseny elején az utolsó helyre esett vissza, Jacky Ickx végül megnyerte a Le Mans-i 24 órás versenyt Jackie Oliverrel együtt a Ford GT40 volánjánál. Ez volt az egyik legvitatottabb győzelem a Le Mans-i 24 órás verseny történetében. Ickx és Oliver (Ford GT40) különbsége Hans Herrmann és Gérard Larrousse (Porsche 908) között, akik a második helyen álltak, mindössze néhány másodperc volt 24 óra után!

A 24 órás le mans vége 1969
24 órával később ennyi volt a különbség az 1. és a 2. hely között.

Jacky Ickx 1969-es győzelme csak az első volt a sok közül (összesen hat győzelem) ezen a mitikus állóképességi versenyen. Ickx újabb, nem kevésbé fontos győzelme a versenymérkőzés vége volt. A sui generis tiltakozás és a nyilvánvaló biztonsági megsértések hozták a végét az ilyen típusú motorsport-mérkőzéseknek. A mai napig.

A kétszeres Endurance világbajnok, kétszeres Forma-1-es világbajnok és Dakar-győztes Jacky Ickx igazi élő motorsport-legenda. Egy úriember a lejtőn és azon kívül.