Aukcióra bocsátják a BTCC-t 1994-ben megnyert Tarquini Alfa Romeo 155 TS-t

Az 1990-es években a brit túraautó-bajnokság az egyik legjobb szakaszát élte át. Minden típusú és minden ízlésnek megfelelő autó volt: személyautók és még furgonok is; svédek, franciák, németek, olaszok és japánok; első és hátsó kerék meghajtás.

A BTCC akkoriban a világ egyik legfantasztikusabb gyorsasági bajnoksága volt, és az Alfa Romeo úgy döntött, hogy csatlakozik a „bulihoz”. 1994 volt, amikor az Arese márka felkérte az Alfa Corse-t (versenyosztály), hogy két 155-öst is homologizáljon az idei szezonban való debütáláshoz.

Az Alfa Corse nem csak eleget tett a kérésnek, de még tovább is ment, kihasználva a szigorú előírások (különösen az aerodinamika tekintetében) egy kiskaput, amely szerint 2500 hasonló specifikációjú közúti autót kell eladni.

ALFA ROMEO 155 TS BTCC

Innen a 155 Silverstone, egy szerény homologizációs különlegesség, de néhány ellentmondásos aerodinamikai trükkel. Az első a két pozícióba helyezhető első légterelő volt, amelyek közül az egyik több negatív emelést is képes generálni.

A második a hátsó szárnya volt. Kiderült, hogy ennek a hátsó szárnynak két további támasztéka volt (amelyek a csomagtérben voltak elhelyezve), ami lehetővé tette, hogy magasabb pozícióban legyen, és a tulajdonosok később felszerelhessék, ha kívánják. A szezon előtti tesztek során pedig az Alfa Corsa jól őrizte ezt a „titkot”, és csak a szezon elején engedte el a „bombát”.

És ott ennek a 155-ösnek az aerodinamikai előnye a versenytársakkal szemben – többek között a BMW 3-as sorozat, a Ford Mondeo, a Renault Laguna… – figyelemre méltó volt. Annyira figyelemre méltó, hogy Gabriele Tarquini, az olasz pilóta, akit az Alfa Romeo választott a 155-ös „megszelídítésére”, megnyerte a bajnokság első öt futamát.

A hetedik futam előtt és többszöri panasz után a versenyszervezet úgy döntött, hogy visszavonja az Alfa Corse eddig megszerzett pontjait, és kisebb szárnyú versenyzésre kényszerítette.

Az olasz csapat nem volt megelégedve a döntéssel, fellebbezett, és az FIA bevonása után végül visszaszerezte pontjait, és még néhány futamon használhatta a nagyobb hátsó szárny konfigurációját, egészen az év július 1-jéig.

De ezt követően, amikor a verseny aerodinamikai fejlesztéseket is végzett, Tarquini csak két futamot nyert meg a kitűzött határidőig. Ezt követően a következő kilenc versenyen már csak egy győzelmet aratott volna.

Azonban a fergeteges szezonkezdet és a rendszeres dobogós szereplés miatt az olasz pilóta abban az évben megszerezte a BTCC címet, és a példa, amit itt hozunk – egy Alfa Romeo 155 TS 90080-as alvázszámmal – az az autó volt, amellyel Tarquini az utolsó előtti helyen versenyzett. versenyen, Silverstone-ban, már a „normál” szárnnyal.

A 155 TS-nek ezt az egységét, amelynek a versenyből való felújítása után csak magántulajdonos volt, az RM Sotheby's júniusban, egy milánói rendezvényen, Olaszországban aukcióra bocsátja, és az aukcióvezető szerint 300 000 és 300 000 közötti áron adják el. a 400.000 eurót.

Ami az „Alfát” animáló motort illeti, és bár az RM Sotheby's nem erősíti meg, ismert, hogy az Alfa Corse ezeket a 155 TS-t futtatta, 2,0 literes, négyhengeres blokkkal, amelyek 288 LE-t és 260 Nm-t produkáltak.

Sok ok arra, hogy igazolja azt a több százezer eurót, amelyet RM Sotheby's úgy gondol, hogy meg fog keresni, nem gondolja?