Aukcióra bocsátják a McLaren-Fordot, amely Monacóban Ayrton Sennának adott győzelmet

Ayrton Sennát nem kell bemutatni. Sokak szerint a valaha volt legjobb Forma-1-es pilóta, a sportág háromszoros bajnoka minden címét egy McLaren fedélzetén szerezte meg. 1993 volt az utolsó év, amikor Senna és a McLaren együtt voltak.

A McLaren számára ez is a változás éve volt, mivel a Hondával kötött motorszállítási megállapodás az előző évben lejárt. Az 1993-as bajnokságban a McLaren a Ford szolgáltatásaihoz – egy Cosworth által gyártott V8-as HB motorhoz – fordulna.

McLaren MP4/8A, Ayrton Senna az 1993-as Monacói GP-n

A McLaren-Ford MP4/8A, annak ellenére, hogy Senna kétségei voltak a V8-as versenyképességével kapcsolatban a Renault erős V10-eseihez képest, még mindig mechanikai és technológiai túra volt, és az egyik versenyképesebb gépként mutatkozott be.

A McLaren-Ford egység május 11-én, Monacóban aukcióra bocsátja a Bonhams, a „6” alváz, amely 1993-ban a Forma-1-es világbajnokság nyolc futamán vett részt. Debütálása a barcelonai Spanyol GP-n garantált egy másodpercet. hely – a győzelmet Alain Prost Williams-Renault-ja szerezné meg.

Zaklatott a Monaco GP

A következő futam, a legendás monacói pályán nem a legjobban indult. Ayrton Senna hevesen karambolozott a szabadedzéseken, nyilvánvalóan a kifinomult aktív felfüggesztés hibája miatt – ez olyan gyorsan történt, hogy Senna nem tudta elengedni a kormányt, mielőtt az autó karambolozott, és megsérült a hüvelykujja.

A „6”-os futóművet gyorsan megjavították, hogy részt vegyen a szombati kvalifikáción, és a harmadik legjobb időt érte el a pole-pozíciót szerző Alain Prost és a Benetton-Ford volánjánál ülő Michael Schumacher mögött.

A versenyen Prost megbüntették – 10 másodperces boxkiállás –, mert túl korán kezdett, így Schumacher egészen a 33. körig vezette a versenyt, amikor is hidraulika meghibásodása miatt ki kellett állnia. Senna átvette a vezetést, és soha nem engedte el, így Damon Hill a másik Williams-Renault-ban 15 másodpercre maradt.

Ez lenne Ayrton Senna hatodik győzelme Monacóban, felülmúlva Graham Hill öt győzelmét, ami 1969-ben rekord.

karrier vége

A McLaren-Ford MP4/8A, „6-os” futóműve visszatért a versenyzésbe Kanada, Franciaország, Egyesült Királyság, Németország, Belgium és Olaszország GP-jein, anélkül azonban, hogy dobogóra állt volna. A „6-os” futómű tartalékautóként fejezné be pályafutását a Japán és Ausztrál GP-ken.

Az MP4/8A lenne az az autó is, amely a McLarennek adná a legtöbb győzelmet arató csapat címét a Nagydíjon, letaszítva a Ferrarit – ezt a rekordot 1995-ig megőrizte.

Idén ünnepli az MP4/8A 25. évfordulóját, a „6” alváz Monacóban aukciójával egybeesik azzal a hónappal, amikor Ayrton Senna elérte győzelmi rekordját a legendás pályán. Egyedülálló lehetőség…