Победа на Ситроен во Вила Реал и фрустрација на Монтеиро

На португалската трка WTCC, Тиаго Монтеиро, инаку, беше на почетокот на втората трка, а победник беше Ситроен, со Кинезот Ма Кинг Хуа, на контролите на Citroen C-Elysée, кој го зазема првото место, а Мулер на второто место.

Насоката на трката ја заврши трката три круга порано од очекуваното. Тоа беше трка обележана со неколку несреќи, серија од три инаугурирани од Португалецот Тиаго Монтеиро (Хонда Сивик). Бевме таму и можевме да ја потврдиме тагата на навивачите пред несреќата што го избрка Тијаго Монтеиро.

Иван Мулер (Citröen C-Elyseée) и Италијанецот Габриеле Тарквини (Honda Civic) успеаја да ја избегнат конфузијата и да го комплетираат подиумот зад Ма Кинг Хуа. Летечкиот пилот ја доби втората победа во кариерата во Вила Реал.

Од несреќа до несреќа до црвено знаме

Тешкотиите што ги доживуваа возачите на утринската трка „влегоа на терен“ во текот на попладневните часови, главно поради тоа што притисокот беше многу висок. Со тоа што Вила Реал не даваше можности за надигрување, сите бараа грешка.

Прв беше отстранет Тиаго Монтеиро, Португалецот кој стартуваше од 5то место беше под притисок да започне добар почеток, одлучувачки фактор на оваа патека. При обидот да ја „склопи“ Honda Civic помеѓу Лада Веста на Холанѓанецот Ник Катсбург и Јап Ван Лаген, Тиаго не успеа да ја избегне несреќата. Трката беше неутрализирана четири круга, време потребно за да се отстрани Хонда од сцената. Во тоа време Citroen го држеше водството со Ma Quin Hua и Muller кои ги заземаа првите и вторите места, соодветно.

Несреќа во Тиаго Монтеиро-8

Холанѓанецот Ник Катсбург го следеше на третата позиција и побавно од возот што го следеше, составен од Габриеле Таркини, Норберт Микелис (Хонда Сивик), Себастиен Леб (Ситроен Ц-Елисе) и Хозе Марија Лопез (Ситроен Ц-Елисе). Во 10-от круг, поширокото влегување од Катсбург му даде простор на Тарквини да се обиде да претекне, следен од Микелис и Леб, но еден допир ја исфрли легендата на релито од трката во Вила Реал.

Во кругот 12, Ник Катсбург (Лада) насилно се урна на шините на спуштање од Матеус. Остатоците што беа расфрлани околу патеката го наведоа правецот на трката да одлучи да го покаже црвеното знаме.

Зборувајќи по трката, Ма Кинг Хуа му се заблагодари на тимот „За одличната работа направена вчера кога целта беше да се обезбеди пол за втората трка. Почнав добро и се вратив на највисокото место на подиумот. Не знам што се случуваше зад мене и мојата единствена грижа беше да останам фокусиран зад „безбедносното возило“, за да постигнам пробив. Кога ми кажаа дека трката е завршена беше фантастично. Мојата победа во натпревар од светскиот куп е добра вест за мотоспортот во Кина“.

Возачот на Citroen, Иван Мулер, беше „Задоволен од подиумот бидејќи не можев да чекам уште многу. Изгубив уште неколку поени од Лопез, но ништо не е решено. Вчера почувствував вибрации на квалификациите и не можев да се борам за „пол“, но ова се ситуации во мотоспортот. Одев најбрзо што можев, но Ма беше побрза и ја заслужи победата“.

Габриеле Тарквини, пак, призна дека „Вчера прашав дали сакаат да стартувам од „пол“ за втората трка, бидејќи беше доволно да извозам бавен круг, но ми рекоа не и дека треба да се обидам да стигнете до Q3. Овој викенд го имав можеби најдобриот болид во сезоната и добив добар резултат. Имав среќа кога Тијаго ја доживеа несреќата, бидејќи бев покрај него и потоа ја нападнав Лада, бидејќи немав што да изгубам. На овие патеки, кои немаат долги правци, нашите болиди се добри и можеме да играме игра повеќе слична на оние на Ситроен“.

Португалскиот возач Тиаго Монтеиро остана со „Чувство на фрустрација, бидејќи подиумот беше возможен и затоа што изгубив бодови во првенството. На стартот на втората трка поминав низ единственото место каде што можев да се обидам да поминам, но ладите ме стиснаа, немав среќа што тркалата се допреа и беше невозможно да се избегне несреќата. Сега да тестираме, размислувајќи за следната трка, која е во Јапонија“.