Стефан Петерхансел победи на 4-та етапа на Дакар

Денешниот ден ветуваше избалансирана трка со дополнителни тешкотии, но Стефан Петерхансел докажа дека „кој знае, нема да заборави“.

Стефан Петерхансел (Пежо) ја изненади конкуренцијата освојувајќи ја 4-та етапа во стил, завршувајќи ја патеката Јужуи со 11 секунди предност пред второпласираниот, Шпанецот Карлос Саинц. Што се однесува до Себастиен Леб, пилотот заврши на третата позиција, 27 секунди зад победникот. Peugeot на тој начин успеа да ги освои трите места на подиумот.

По избалансиран старт, Петерхансел се дистанцира од своите ривали во втората половина од трката. Со победата во првиот дел од „Маратонската етапа“ која продолжува утре, Петерхансел ја постигна 33. победа на Дакар (66. ако ги сметаме победите на мотоциклите).

ПОВРЗАНО: Така се роди Дакар, најголемата авантура на светот

На врвот во генералниот пласман, Французинот Себастиен Леб останува на контролите на Peugeot 2008 DKR16, под притисок од Петерхансел, кој се искачи на второто место.

На мотоцикли, Џоан Бареда доминираше на етапата од самиот почеток, но на крајот беше казнет поради пребрзо возење. Така, победата заврши со насмевка на Португалецот Пауло Гонсалвеш, со предност од 2 m35s пред Рубен Фарија (Хускварна).