Португалија е-спортски шампионат во брзина. Кој победи во Спа?

Оваа среда (24.11) се одржа четвртата етапа од португалскиот шампионат за брзи еСпорт, кој го организира Португалската федерација за автомобили и картинг (FPAK) и уште еднаш „изненади“ многу емоции.

Трката, која се емитуваше на платформата за стриминг Твич, се одржа на митската белгиска патека Спа-Франкоршамп, и ги прикажуваше традиционалните две трки, како што се случи со сите фази од шампионатот.

Првата трка, 25 минути, ја освои Диого Ц. Пинто, од Тим Редлајн. Нуно Хенрикес (Лотема) ја прекина целта на второто место, пред Уго Брандао (За победа), кој го затвори подиумот.

трка 1

Рангирање на првата трка

Втората трка, која траеше 40 минути, ја освои Андре Мартинс, од тимот на Јас Хит. Дилан Б. Скривенс од Uranus Esports го намали голот на второто место. На третото место заврши Филипе Силвеира од Хаштаг Рејсинг.

трка 2

пласман на втората трка

Дилан Б Скривенс го „започна“ најбрзиот круг на првата трка, со време од 2мин10.138 секунди. Во втората трка, Андре Мартинс го забележа најбрзото време од целиот „вод“: 2 мин. 10.188 секунди.

Следната трка е во Окајама

Следната фаза од шампионатот за брзина во еСпорт во Португалија - што е организиран од Automóvel Clube de Portugal (ACP) и од Sports&You и го има Razão Automóvel како медиумски партнер - ќе се игра на патеката Окајама и е закажана за следните неколку дена 7-ми и 8-ми декември, повторно во формат со две трки (25мин + 40мин).