24 часа Ле Ман. Тојота удвојува, а Алпин го затвора подиумот

Toyota Gazoo Racing беше големиот победник на изданието на 24 часа Ле Ман во 2021 година, гарантирајќи го „двојникот“ во митската трка на издржливост. Тоа беше четврта последователна победа за јапонскиот тим. Автомобилот број 7, на кој воланот беа Камуи Кобајаши, Мајк Конвеј и Хозе Марија Лопез, имаше практично беспрекорна и без проблеми трка.

Болидот број 8 од јапонската марка, управуван од Хартли, Накаџима и Буеми, имаше одредени проблеми во текот на целата трка и најдоброто што можеше да го добие беше второто место, што сепак му овозможи одлични перформанси на производителот на земјата на изгрејсонцето.

На третото место беше „домашната“ екипа, Алпскиот елф Matmut Endurance Team, со Андре Неграо, Максим Ваксивиер и Николас Лапиер го издигнаа француското знаме на подиумот.

Алпине (со бр. 36) отсекогаш бил многу конзистентен во текот на 24 часа, но некои грешки на нивните возачи (од кои едната во првиот час од трката) ја диктираа „среќата“ на францускиот тим, кој потоа мина еден од болидите на Скудерија Гликенхаус никогаш не се откажаа од третото место.

Алпски елф Матмут Ле Ман

Скудерија Гликенхаус, северноамериканскиот тим кој дебитираше на Ле Ман оваа година, ги обезбеди четвртото и петтото место, при што триото возачи формирано од Луис Фелипе Дерани, Оливие Пла и Франк Мајло се наметнаа како најбрзи од двете.

Тимот WRT болидот број 31, управуван од Робин Фринс, Фердинанд Хабсбург и Чарлс Милези, беше најдобар од LMP2, обезбедувајќи го шестото место во генералниот пласман, по „близнак автомобил“, број 41 (Роберт Кубица, Луис Делетраз од Тим WRT и Је Јифеи) се повлече во последниот круг.

Двојката на белгискиот тим во LMP2 изгледаше загарантирана, но како резултат на ова напуштање, болидот бр. 28 на JOTA Sport стигна на второто место, со возачите Шон Гелаел, Стофел Вандорне и Том Блонквист на воланот. Триото Џулиен Канал, Вил Стивенс и Џејмс Ален, возејќи го болидот број 65 на Панис Рејсинг, се најде на третата позиција.

Во GTE Pro, победата му се насмевна на Ферари, а болидот со број 51 од АФ Корсе (пилотиран од Џејмс Каладо, Алесандро Пјер Гуиди и Коме Ледогар) се наметнуваше против конкуренцијата.

Ферари Ле Ман 2021 година

Корветата на Антонио Гарсија, Џордан Тејлор и Ники Катсбург го освои второто место, а официјалното Порше управувано од Кевин Естре, Нил Јани и Мајкл Кристенсен го освои третото место.

Ферари победи и во категоријата GTE Am со болидот број 83 на тимот AF Corse, управуван од Франсоа Перродо, Никлас Нилсен и Алесио Ровера.

Несреќниот Португалец…

Болидот бр. 38 на JOTA Sport, кој го имаше Португалецот Антонио Феликс да Коста (во тим со Ентони Дејвидсон и Роберто Гонзалес) на воланот, беше еден од големите фаворити за победа во LMP2, но ги виде неговите надежи без пареа. рано, не успевајќи да го надмине последното 13-то место (осмо во категоријата LMP2).

Обединети автоспортови

Филипе Албукерке, кој го возеше болидот број 22 на Јунајтед Аутоспорт со Фил Хансон и Фабио Шерер, дури се бореше за водство во класата LMP2 преку ноќ, но проблемот со алтернаторот за време на пит-стоп доведе до доцнење кое никогаш нема да се поправа, што доведе до водство на португалскиот возач. автомобил на не повеќе од 18 место во категоријата.

Во GTE Pro, HUB Racing Porsche кое стартуваше во пол-позицијата и на кое воланот беше Португалецот Алваро Паренте беше оставен преку ноќ.